Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Tlačové správy

Vysoké Tatry prichádzajú do Prahy

T L A Č O V Á    S P R Á V A

 

 

Vysoké Tatry prichádzajú do Prahy

 

 

VYSOKÉ TATRY/PRAHA - Už budúci utorok sa Vysoké Tatry predstavia v Prahe. Po dlhšej odmlke zavítajú Tatranci do stovežatej metropoly, aby sa pripomenuli svojim západným susedom. V priestoroch Slovenského domu si pripravili bohatý program, v ktorom sa chcú prezentovať nielen ako destinácia cestovného ruchu, ale aj ako miesto múz.  Slovenské najvyššie hory sa chcú ukázať aj z inej perspektívy, ako sú obvykle vnímané. „Prišli sme za vami s kultúrou, umením a s ľuďmi, ktorí tvoria každodenný život v Tatrách.  Ale bez toho, aby sme čokoľvek zastierali, prišli sme oživiť povedomie o nás ako o destinácii cestovného ruchu, ktorá má čo ponúknuť návštevníkom po celý rok. Pre tých, ktorí nás poznajú, by sme sa  chceli pripomenúť. Pre tých ostatných, ktorí však u nás ešte neboli, ponúkame možnosť nahliadnuť a vybrať si,“ snaží sa v krátkosti zhrnúť dôvod Prezentácie mesta Vysoké Tatry v Prahe primátor Ján Mokoš. Toto podujatie svojou prítomnosťou podporí aj primátorka Prahy Adriana Krnáčová a veľvyslanec Slovenskej v Českej republike Peter Weiss.

Česi sa vždy hrdo hlásili k Vysokým Tatrám a v histórii ich rozvoja zanechali nezanedbateľnú stopu. Nie je možné si pripomenúť všetkých príslušníkov českého národa, ktorí svoj život spojili so slovenskými horami, ale vybrali sme aspoň niekoľkých. Hneď v úvode dňa sa uskutoční s vedeckou obcou Pietny akt pri hrobe Karla Domina na Národnom cintoríne na Vyšehrade. „Pred 90-imi rokmi sa zišli v poľskom Zakopanom a potom v Krakove prírodovedci z Poľska a Československa, aby vyjadrili svoju vôľu uchrániť stredoeurópsky horský klenot, ktorým sú Vysoké Tatry. Vedúcou osobnosťou tejto myšlienky sa stal prof. Karel Domin, ktorého vtedajšie najväčšie prírodovedecké kapacity oboch krajín poverili tvorbou dokumentu, ktorý on nazval „Projekt tatranského parku přírodního“ Bol to akýsi predchodca Tatranského národného parku, ktorý bol uzákonený v roku 1949,“ približuje primátor mesta Vysoké Tatry.

Po návrate do Slovenského domu je pripravené pracovné stretnutie k problematike propagácie Vysokých Tatier, ale v ďalších bodoch programu sa opäť vrátime ku kultúrnym témam. Najskôr to bude vernisáž obrazov pod názvom Tatry z palety majstrov, neskôr inaugurujeme knihu Česká stopa v Tatrách, ktorá mapuje tri desiatky životných príbehov ľudí s väzbou na Tatry, resp. na činnosť v nich, pričom je to mozaika stopäťdesiat ročného pôsobenia. Okrem toho niekoľko zaujímavých hostí bude odpovedať na otázky novinárov v bloku pod názvom Tatranské osobnosti. „Snažili sme sa vybrať ľudí, ktorí pôsobia v rôznych atraktívnych proefesijách charakteristických pre život v Tatrách. Popri primátorovi mesta do Prahy zavíta riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga, astronóm a cestovateľ Vojtech Rušin, zrejme momentálne najznámejší chatár Peter Petras a napokon filmár, horolezec a publicista Pavol Barabáš, ktorého filmy z ciest už získali množstvo ocenení a jeho tvorbu si budete môcť pozrieť aj v plánovanom filmovom pásme,“ konkretizuje Darina Žembová z oddelenia regionálnej politiky, cestovného ruchu a medzinárodných vzťahov mesta Vysoké Tatry.   

 

V úvode sme spomínali, že Vysoké Tatry sú vnímané najmä ako destinácia cestovného ruchu, ktorá ponúka možnosti celoročnej dovolenky, oddychu a relaxu. Preto pri prezentácii nesmú chýbať novinky, ktoré sa určite oplatí zažiť a vyskúšať. Ak sa dáte zlákať na návštevu Vysokých Tatier, určite by ste si mali zaobstarať TATRY Card – regionálnu zľavovú kartu, ktorá vám zabezpečí mnohé benefity. Tento produkt je na trhu už tretí rok, ale práve pred nadchádzajúcou sezónou prichádza hneď s niekoľkými novinkami. Turisti, ktorí sa v regióne zdržia minimálne jednu noc, získajú okrem mnohých iných zliav aj horské poisteniea možnosť cestovať električkami a zubačkou grátis. Kartu návštevníci dostanú priamo na recepcii ubytovacieho zariadenia spolu s informačnou brožúrou. „Na rozdiel od väčšiny iných kariet, klienti dostanú svoju zážitkovú TATRY Card ako súčasť pobytového balíka alebo si ju môžu kúpiť priamo v ubytovacom zariadení,“ uviedla Lenka Maťašovská, výkonná riaditeľka oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry (OOCR RVT).Tatranci sa zamerali prevažne na rodiny s deťmi, ktoré podľa jej slov tvoria gro klientely. „Chceme, aby si rodiny Tatry užili a domov si odniesli tie najkrajšie zážitky. Kľúčom k zážitkom v najmenších veľhorách sveta je práve naša karta,“ doplnila Maťašovská. Vďaka TATRY Card ušetria rodiny hneď niekoľko eur na spiatočných lístkoch na lanovky v Tatranskej Lomnici či na Štrbskom Plese, pri návšteve popradského aquaparku dokonca ušetria až štvrtinu z bežnej ceny vstupného. Benefity podľa Maťašovskej využijú i nadšenci vysokohorskej turistiky, milovníci dobrého jedla či wellnessu. „Okrem toho karta ponúka aj lekcie nordic walkingu, zvýhodnené vstupy do múzeí či atraktívnu ponuku na požičanie bicyklov, kolobežiek,“ konkretizovala výkonná riaditeľka OOCR RVT. Pri týždňovom rodinnom pobyte sa úspora podľa nej môže vyšplhať aj na stovky eur, čo určite poteší každú peňaženku.

 

Vylepšená zľavová karta vstúpi do svojej novej sezóny už 30. mája. Keďže nie je voľne predajná, jej výhody môžu využívať len hostia, ktorí sa v regióne ubytujú. „Je to odmena za to, že si vybrali práve Tatry,“ vysvetlila Maťašovská. Podmienkou je však, aby si vybrali ubytovacie zariadenie, ktoré sú zapojené do projektu a ponúkajú TATRY Card. Podrobnejšie informácie, ale aj veľa ďalších zaujímavostí  o projekte Tatry v pohybe, kde sa budú hľadať kráľ a kráľovná bežcov, o otvorení horolezeckého chodníka vo Velickej doline pre začiatočníkov a deti či informácie o Veľkom putovaní so strážcom Ochrankom Tatranským a vílou Lomničkou Kvetinkovou sa dozviete už v utorok 26. mája v Slovenskom dome, ktorý sa nachádza v historickej časti Prahy.


 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka