Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu vodorovná

Vyšné Hágy

 

 1100 m.n.m. – vznik 1881

    Na prelome minulého a nášho storočia tu bola turistická základňa. Vybudovaním liečebného ústavu sa charakter osady zmenil na liečebnú. Ústav patril dlho k najväčším v Európe a ešte dnes udivuje svojou vonkajšou a vnútornou architektúrou. Liečia sa tu respiračné choroby.

      Osada zostala turistickým chodníkom napojená na vysokohorskú turistickú magistrálu. Naviac má dobré dopravné spojenie a sú tu aj športové aktivity.

  
   


 

Vyšné Hágy

Vyšné Hágy-mapka

Vyšné Hágy-mapka


 

Z histórie

   Sú jednou z najvýznamnejších kúpeľných osád vo Vysokých Tatrách. Ležia pod vyústením Batizovskej kotliny do Popradskej kotliny pri Ceste slobody medzi Štrbským Plesom a Starým Smokovcom. Pri zrode Vyšných Hágov stál batizovský a markušovský veľkostatkár František Máriássy. V roku 1890 tu postavil drevený dom vo švajčiarskom slohu, v ktorom sa mohlo ubytovať dvanásť turistov. Jeho základnou podnikateľskou filozofiou bolo ponúknuť lacnejšie, avšak rovnako kvalitné služby ako susedné Štrbské Pleso.

    Chatu zásoboval zo svojho batizovského veľkostatku zameraného na chov hovädzieho dobytka a rýb. O rok k chate pribudol kúpeľný dom. Plány prvých budov vo Vyšných Hágoch sa robili v projekčnej dielni architekta Gedeona Majunkeho. Mariássy svoje tatranské majetky v roku 1897 predal pruskému kniežaťu Kristiánovi Hohenlohovi, ktorý už predtým kúpou získal veľkostatok v Tatranskej Javorine. Architekt G. Majunke mu postavil vo Vyšných Hágoch poľovnícky kaštieľ. Najstaršia časť osady Vyšné Hágy ležala asi o tristo metrov nižšie od dnešnej stanice tatranskej železnice.

    Pruský šľachtic neprejavoval veľký záujem o rozvoj turistického ruchu v osade, preto začali Vyšné Hágy upadať. Situácia sa zmenila až v roku 1927, keď majetky Hohenloha získal štát, ktorý sa tu pokúsil zrealizovať starší projekt bratislavskej Robotníckej poisťovne. Táto myšlienka však narazila na odpor a začiatok výstavby liečebných domov sa odkladal. Prví pacienti sa začali liečiť vo vtedy najväčšej liečebni tuberkulózy v strednej Európe až 1. júna 1941. Zariadenie pôvodne zamerané na liečenie tuberkulózy, neskôr úspešne navštevovali aj pacienti s inými respiračnými chorobami. Vybavenie liečebne umožňuje vykonávať aj náročné chirurgické zákroky a operácie a rozvíjať vedeckú činnosť. Osada Vyšné Hágy je verejnosti známa nielen ako kúpele, ale aj ako dejisko medzinárodného volejbalového turnaj o Pohár SNP, ktorý sa každoročne organizuje v auguste.

 


 
ÚvodÚvodná stránka