Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu vodorovná

Tatranské Matliare

   

 

 885 m.n.m. – vznik r.1884

    Predchodcom osady bol pastiersky majer. Od svojho oficiálneho vzniku to však bola osada sanatórií, neskôr rekreačných zariadení. Popri nich vyrástli športoviská. Dnes teda návštevník nájde kvalitné ubytovanie, stravovanie a vhodné východisko pre turistiku vo východnej časti Vysokých Tatier.

   


 

Tatranské Matliare

Tatranské Matliare-mapka

Tatranské Matliare-mapka


 

Z histórie

   Sú prvou rekreačnou osadou pri Ceste slobody medzi Tatranskou Lomnicou a Tatranskou Kotlinou. Od juhozápadného suseda sú vzdialené len 1,5 km. Cez Tatranské Matliare preteká Skalnatý potok. V blízkosti dnešnej osady stál v 14. storočí majer Metler alebo Maklar, ktorý patril veľkolomnickému veľkostatku. Na majeri žili tirolskí kolonisti pochádzajúci z horskej obce Matrei. V kežmarskej listine z roku 1326 sa spomína osada Martyrumfalua, ležiaca na brehu Skalnatého potoka.

    Okolo roku 1360 majer zanikol, pasienky a lesy v tejto oblasti sa však naďalej nazývali menom pripomínajúcim tirolských osadníkov. Z pôvodného pomenovania Matreier Laren sa postupne vyvinul názov Matlaren, z ktorého poslovenčovaním vznikli dnešné Matliare. Novodobá história Tatranských Matliarov siaha do polovice 19. storočia. Približne odvtedy tu stojí horáreň huncovského združenia vlastníkov pôdy.

   Matej Loisch, ktorý bol jedným z členov združenia, dal v roku 1884 postaviť vedľa horárne poľovnícku chatu. Chatu neskôr sprístupnil verejnosti a vedľa nej v roku 1889 postavil turistický hotel Skalnatý potok (vtedy Steinbach). Do začiatku prvej svetovej vojny pribudli ďaľšie objekty - vila Tatra, Kúpeľný dom a vila Ratzenberg. Počas vojny zriadili v provizórnych drevených barakoch v Tatranských Matliaroch vojenskú liečebňu tuberkulózy. V roku 1928 tu otvorili luxusný hotel Esplanade, ktorý sa zároveň využíval aj ako sanatórium. Po druhej svetovej vojne sa Tatranské Matliare dostali pod vojenskú správu a hotel Esplanade sa stal centrálnym objektom Vojenskej ozdravovne. V roku 1956 sa liečba pľúcnych chorôb presťahovala do liečebne v Novej Polianke a Matliarčanom zostalo zabezpečovanie zdravotno-rekreačných služieb príslušníkom armády. V rokoch 1982 a 1985 sa Tatranské Matliare rozšírili o odborárske zotavovne Metalurg a Hutník, ktoré sú dnes súčasťou hotelovej siete Sorea. V lese nižšie od Tatranských Matliarov sa nachádza národná prírodná rezervácia Pramenište, ktorú vyhlásili v roku 1991 na ploche 45,6 ha. Rezervácia chráni najzachovalejší relikný borovicovo-brezový porast v tatranskej oblasti. Kvôli výskytu kriticky ohrozených druhov nie je prístupná verejnosti. Tatranské Matliare ponúkajú podobné turistické možnosti ako susedná Tatranská Lomnica, do ktorej sa možno dostať pešo spred zotavovne Hutník po žltej značke za 20 min. Poloha osady umožňuje jednoduchý prístup do Doliny Bielej vody, k Chate na Zelenom plese a na Jahňací štít po modrej značke.

 


 
ÚvodÚvodná stránka