Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu vodorovná

Tatranská Lesná

 

  915 m.n.m. – vznik r.1927 

    Osadu vytvorilo zoskupenie penziónov, z nich najväčší sa stal miestom medzinárodnej detskej rekreácie. V zime je tu menšie lyžiarske stredisko. Osada je východiskom na túry do centrálnej i východnej časti Vysokých Tatier.

  
   


 

Tatranská Lesná

Tatranská Lesná-mapka

Tatranská Lesná-mapka


 

Z histórie

    Je rekreačná osada pri Ceste slobody, medzi Horným Smokovcom a Tatranskou Lomnicou. Leží poniže ústia Studenej doliny a po jej východnom okraji tečie Studený potok. Pozemky na ktorých od roku 1927 sporadicky vyrastali menšie rodinné penzióny, patrili v tom čase obci Stará Lesná, ktorú koncom 13.storočia založili Berzeviczyovci.

   Spočiatku sa v tejto lokalite, ktorá nemala vlastne pomenovanie uvádzali iba názvy budov (Bohemia, Carpathia, Slovan). Po ukončení výstavby prvého veľkého objektu, Detskej ozdravovne Dr. Jureckého, s názvom "Detský Raj", bolo nové zoskupenie budov vyhlásené za osobitnú sídlištnú jednotku a úradne pomenované Tatranská Lesná. Názov vystihuje polohu osady v historickom tatranskom chotári materskej obce Stará Lesná.

   Detský raj s rozsiahlou novou prístavbou je ako medzinárodné detské rekreačné stredisko aj v súčasnosti hlavným objektom osady. Okrem tohto objektu sa v osade nachádzajú tri súkromné penzióny a jedno odborárske rekreačné zariadenie (Penzión Karpatia). Všetky budovy až na prístrešok zastávky Tatranskej elektrickej železnice ležia povyše Cesty slobody.

 

 
ÚvodÚvodná stránka