Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu vodorovná

Rok 2018

Bezpečne na ceste do školy!

VYSOKÉ TATRY – Mestskí policajti (MsP) už zajtra (utorok 4. septembra) medzi prvákmi troch tatranských škôl!

Pre detských účastníkov cestnej premávky pripravili inštruktáž s cieľom dodržiavať dopravné pravidlá.

Dopravnej nehodovosti držia mestskáči  „STOP“!

 

Deti sú rovnocenní účastníci cestnej premávky ako dospelí, avšak zraniteľnejší. (Podľa štatistík patria so seniormi medzi najzraniteľnejších.) Nielen kvôli mentálnej úrovni, fyzickej výške, ale aj preto, že ich ako chodcov, kolobežkárov či cyklistov nechráni konštrukcia automobilu. Sú viac „na rane“. Najmä po nástupe do školy, s ktorým súvisí osamostatňovanie sa, pomalý vstup medzi „velkáčov“. Aby sa nástrahy dopravy na deti čo najviac eliminovali, cyklicky ich mestskáči vzdelávajú, ich cieľom je naučiť ich chrániť si vlastný život a zdravie. Deti pánov policajtov poznajú už zo škôlky. Teraz sa s nimi stretnú ako čerství školáci, prváci.

 

Pre deti je vstup do školy významným krokom spojeným s veľkou zmenou. Chceme im hravou formou, no zdôrazniť vážnosť ich vlastnej zodpovednosti. Aj použitím reflexných ochranných prvkov, a už aj v obci, detskou rečou povedané: stále!  Je overené, že za zníženej viditeľnosti stúpne reakčnosť vodiča na reflexnú výbavu na vzdialenosť dvesto metrov a tak aj šanca nestať sa obeťou dopravnej nehody. Zmenou klimatických podmienok aj v Tatrách je príchod jesenných ranných hmiel rýchlejší a znížená viditeľnosť pretrváva dlhšie obdobie počas roka,“ vraví zástupca náčelníka MsP Jozef Štefaňák, ktorý s projektom prevencie dopravnej nehodovosti v Tatrách prišiel už pred dvadsiatimi rokmi. Úspešne.

 

Od zástupcu náčelníka Štefaňáka a jeho kolegov sa prváci dozvedia, že: „chodcom sa rozumie účastník cestnej premávky pohybujúci sa pešo, alebo na lyžiach, korčuliach, kolobežke, skejtborde, tiež ak vediete svojho psíka, či ťaháte sánky...“

Najmä deti z lomnického sídliska jazdia do školy na kolobežke či skejte, cestou križujú päť až šesť bočných ciest, dozvuky letnej sezóny s vysokou turistickou návštevnosťou a zhustenou dopravou ešte pretrvávajú, takže zdôrazniť všetkým obozretnosť, opatrnosť je určite na mieste,“ dumá Štefaňák, ktorý situáciu v tatranskom rajóne mapuje denne, denne sleduje legislatívu a prípadné avizované zmeny v zákonoch súvisiacich s dopravou, aby bol v dostatočnom obraze.

 

Mestskáči veria, že ich slová si malí účastníci cestnej premávky vezmú k srdcu a pozitívny vzťah k správnym pravidlám cestnej premávky budú šíriť aj doma, v rodine. Slová: „Dávaj na seba pozor!“ platia od rodičov deťom, aj naopak. 

Počas inštruktáže rozdajú mestskí policajti deťom ochranné reflexné prvky a darčekové predmety.(stefa)

 

Dobré rady deťom na cestu:

Ešte skôr, ako prvýkrát pôjde do školy bez dozoru dospelých, dieťa musí vedieť, že:

• môže vstúpiť na vozovku len vtedy, ak sa pozrie vľavo, potom vpravo a zasa vľavo a len vtedy, ak sa nepribližuje auto;

• nesmie vstupovať na vozovku spomedzi zaparkovaných áut, ktoré mu znemožňujú výhľad;

• má zásadne cez cestu prechádzať po priechode pre chodcov;

• má cez cestu prechádzať najkratším smerom – kolmo;

• nesmie vstúpiť na vozovku, keď svieti na semafore červený signál pre chodcov;

• môže prechádzať cez cestu na zelený signál a prechod dokončiť aj vtedy, keď sa už rozsvietila červená.

 

 

Zo štatistík:
Používanie reflexných prvkov dokáže znížiť úmrtnosť v cestnej premávke o 40 až 50 percent. 

Väčšina nehôd za účasti chodcov sa stáva v obci, ročne v prieme 63 percent.

V minulom roku (2017)zomrelo na slovenských cestách 49 chodcov, z nich 20 percent na priechode pre chodcov.

 

Zdroje info, napr:

www.topspeed.sk, www.policiasr.sk, www.becep.sk, https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2014/49/20140227#paragraf-2


 
Prváci 2018

Prváci 2018

Prváci 2018

Prváci 2018

Prváci 2018

Prváci 2018

Prváci 2018

Prváci 2018

Prváci 2018

Prváci 2018

Prváci 2018

Prváci 2018


 
 

 

VYSOKÉ TATRY. Vo Vysokých Tatrách si v utorok príslušníci Mestskej polície (MsP) posvietili na bezpečnosť prváčikov na cestách a rozdali im reflexné prvky.

S dopravnou výchovou začínajú v Tatrách už od škôlky.

Na základnej škole absolvujú počas školského roka aj kurz na mobilnom dopravnom ihrisku.

Mesto Vysoké Tatry tiež plánuje vstúpiť do rokovania s vyšším územným celkom a požiadať o vybudovanie bezpečnejších priechodov formou združenej investície.

Mestskí policajti s preventívnou akciou navštívili všetky tri tatranské základné školy - vo Vyšných Hágoch, Dolnom Smokovci i školu v Tatranskej Lomnici.

„Najmä deti z Lomnického sídliska jazdia do školy na kolobežke či skejte, cestou križujú päť až šesť bočných ciest, takže zdôrazniť všetkým obozretnosť, opatrnosť je určite na mieste,“ uviedol zástupca náčelníka MsP v Tatrách Jozef Štefaňák.

Deti dostali inštruktáž ako prechádzať cez cestu, dozvedeli sa, prečo a kedy majú nosiť reflexné prvky, ktoré dokážu znížiť úmrtnosť v cestnej premávke až o polovicu.

„Je overené, že za zníženej viditeľnosti stúpne reakčnosť vodiča na reflexnú výbavu na vzdialenosť dvesto metrov. Zmenou klimatických podmienok je príchod jesenných ranných hmiel v Tatrách rýchlejší a znížená viditeľnosť pretrváva dlhšie obdobie počas roka,“ zdôraznil Štefaňák.


Zdroj: https://spis.korzar.sme.sk/c/20906375/mestski-policajti-v-tatrach-rozdali-detom-reflexne-prvky.html#ixzz5WRaugXqX


 
mobilné dopravné ihrisko 2018

mobilné dopravné ihrisko 2018

mobilné dopravné ihrisko 2018

mobilné dopravné ihrisko 2018

mobilné dopravné ihrisko 2018

mobilné dopravné ihrisko 2018

mobilné dopravné ihrisko 2018

mobilné dopravné ihrisko 2018

mobilné dopravné ihrisko 2018

mobilné dopravné ihrisko 2018

mobilné dopravné ihrisko 2018

mobilné dopravné ihrisko 2018


 
 

 

Mestskí policajti seniorom

VYSOKÉ TATRY – Tatranci starnú aktívne. Svedčí o tom spolupráca tatranskej Mestskej polície (MsP) aj s vekovou kategóriou obyvateľov nad 65 rokov, ktorá je podľa štatistík v slovenskej populácii zastúpená takmer dvanástimi percentami. V meste Vysoké Tatry sa toto číslo pohybuje na úrovni takmer 24 percent.

 

Medzigeneračnú spoluprácu naštartovala tatranská MsP pred takmer dvadsiatimi rokmi Susedskými hliadkami. Pozornému oku dôchodcu, tráviaceho väčšiu časť dňa v okolí obydlia, neunikli podozrivé indície a tak sa policajtom vtedy podarilo prekaziť úmysly bytového zlodeja. Vzájomná ochota podieľať sa na poriadku v rozľahlom území prerástla do pravidelných konzultácií mestskáčov so seniormi, časom k nim ako hosť pribudla i prezidentka občianskeho združenia (OZ) Fórum pre pomoc starším Ľubica Gálisová.

„Fórum sa zaoberá problematikou starších, ochranou práv, poskytovaním poradenstva , ponukou právnej pomoci,“ približuje šéfka združenia.

 

Podľa odborníkov zaoberajúcich sa starostlivosťou o seniorov je: „Orientácia v systéme zdravotnej a ošetrovateľskej starostlivosti pomerne komplikovaná a tým pre starých ľudí, ktorí sa neorientujú v častých zmenách legislatívy pomocou internetu, málo prehľadná“.

Nedostatok finančných prostriedkov na vysokú jednorazovú útratu, alebo dlhy z minulosti sprevádzajú ľudí dlhodobo a mnohí tak nasadnú na nezastaviteľný kolotoč.

„Neodporúčame ľuďom pristať na pôžičky, najmä z nebankových spoločností, odporúčame mať vysporiadané odvody do zdravotnej a do Sociálnej poisťovne, najmä z minulosti, sledovať úhrady faktúr za telekomunikácie, najmä za služby mobilných operátorov a vyhnúť sa poplatkom za rôzne súdne konania, a to aj v súvislosti s výkonom exekúcie,“ pripomína z praxe Štefaňák. Seniori, dôchodcovia si niekedy neuvedomujú riziká vyplývajúce z plnenia finančných záväzkov, ktoré na seba prevzali. Z hľadiska príjmu sú najzraniteľnejšou skupinou občanov. Ich presvedčenie, že im exekútor nemá čo zobrať, je mylné. Exekučným zrážkam podliehajú všetky druhy dôchodkov.

 

„Naším cieľom je zvýšiť informovanosť našich seniorov na dostatočnú úroveň tak, aby sa dokázali obhájiť, obrániť a odolať nástrahám podvodníkov, ktorí by mali v úmysle zneužiť ich status,“ približuje Jozef Štefaňák.

Mestskáči preto pozývajú seniorov na stretnutia, kde bude priestor diskutovať na rôznorodé témy. Už budúci, teda druhý septembrový týždeň, pobesedujú spolu na štyroch tatranských miestach. (stefa)


 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka