Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu vodorovná

Rok 2013

Brožúrka upozorňuje deti na číhajúce nebezpečenstvá
   Autorom je zástupca náčelníka mestskej polície, obrázky kreslila jeho dcéra.
VYSOKÉ TATRY. Mestskí policajti z Vysokých Tatier robia osvetu prevencie kriminality v základných školách už piaty rok. Pomocou brožúrky, ktorej autorom je zástupca náčelníka Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry Jozef Štefaňák, upozorňujú deti na nebezpečenstvá, ktoré na ne číhajú.
   "Túto brožúrku sme urobili asi pred piatimi rokmi, odvtedy pravidelne navštevujeme štvrtákov základných škôl. V tomto roku sme boli zatiaľ v Tatranskej Lomnici a dnes sme navštívili základnú školu v Dolnom Smokovci," priblížil Štefaňák.
Brožúrka je určená pre žiakov štvrtých ročníkov a obsahuje viaceré upozornenia na nebezpečenstvá, s ktorými sa môžu deti stretnúť vo svojom okolí, v škole alebo niekde inde.
   "V závere brožúry je tajnička, ktorá je naschvál urobená ťažšie, aby boli deti nútené lúštiť ju so svojimi rodičmi, aby sa aj oni zapojili do tohto projektu, aby sa viac zaujímali o svoje deti a o to, čo robia v škole i mimo nej," zdôraznil Štefaňák.
Obrázky kreslila jeho dcéra
   Autorom textov je zástupca náčelníka MsP a obrázky kreslila jeho dcéra. Ide o živý projekt, ktorý ešte neukončili, v budúcnosti by sa mala brožúrka rozšíriť o ďalšie veci, aby deti polícia upozornila na nové nebezpečenstvá, ktoré na ne striehnu.
Okrem iného brožúra obsahuje mailovú adresu na MsP, na ktorej sa deti alebo rodičia môžu zdôveriť polícii s problémami, ktoré ich trápia, i dôležité telefónne čísla.
   "Odozvy na tento projekt sú veľmi dobré, osvedčil sa nám. Sme jediná mestská polícia, ktorá ho využíva. Minulý rok sa nám ozvalo jedno občianske združenie z Bratislavy, ktoré chystalo športové podujatie pre deti. Požiadalo nás, či môže našu brožúrku použiť, vytlačilo si ju a rozdávalo deťom," dodal Štefaňák s tým, že pokiaľ by mal ktokoľvek záujem tento projekt posunúť ďalej, MsP vo Vysokých Tatrách mu vyjde v ústrety.
   Projekt finančne podporila aj Rada vlády SR pre prevenciu kriminality.

autor: Adriana Antošková, TASR
Zdroj: Korzár


 

MsP deťom 2013

MsP deťom

MsP deťom

MsP deťom

MsP deťom

MsP deťom

MsP deťom

MsP deťom

MsP deťom

MsP deťom

MsP deťom

MsP deťom

MsP deťom


 
 

 

Nebol by taxík lacnejší?
VYSOKÉ TATRY – Otázke, do ktorej vyústi prednáška mestských policajtov so študentmi Strednej odbornej školy (SOŠ ) v Hornom Smokovci, predchádza rozsiahla preventívno-bezpečnostná diskusia. Najbližšie v utorok 12. marca chcú ňou apelovať na mladých vodičov – za volantom ani kvapku alkoholu!
  „Blíži sa obdobie maturitných skúšok, ktorých úspešné zloženie spolu s ešte čerstvým vodičským oprávnením zvyšuje sebavedomie mladých ľudí. Preto sa snažíme na nich  pôsobiť výchovne,“ vysvetľuje zástupca náčelníka Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry, Jozef Štefaňák. Aby sa oslavy skúšok dospelosti, ktoré sa zrejme nezaobídu bez alkoholu, nestali mementom. Alkohol je totiž jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd. „Aj začiatočník si musí uvedomovať vlastnú zodpovednosť pri sadaní za volant. Absolvent vodičáku „je nadupaný“ predpismi, no prax, najmä v krízových situáciách, mu ešte chýba,“ zamýšľa sa Štefaňák.
   Mestskáči na prednáške premietnu sugestívny príbeh obete dopravnej nehody. „Nad srdcervúcim osudom mladej dievčiny Jackie, oskalpovanej a znetvorenej po ťažkej havárii, ktorú spôsobil opitý vodič, sedia v nemom úžase,“ opisuje Štefaňák reakciu zhrozených študentov. „Možno je tento skutočný príbeh „šokovou terapiou“, ale musíme si uvedomiť, že mladí štatisticky spôsobia každú štvrtú dopravnú nehodu,“ dodáva. Podľa neho je: „ťažká noha na plyne s alkoholom v hlave vražedná kombinácia“. Mestskáči preto kladú študentom závažnú otázku: „Či by vzhľadom na celoživotné následky dopravnej nehody nevyšlo lacnejšie, odviezť sa po požití alkoholu radšej taxíkom...“
   Presvedčivým argumentom sa policajtom už v minulosti stali okuliare simulujúce stav opitosti v rozsahu do 1,5‰. Už pri dvoch promile alkoholu v krvi nastáva preukázateľné zhoršenie schopnosti riadiť, znížená schopnosť rozoznať pohybujúce sa svetlá, zvyšuje sa tendencia riskovať, či neprimeraná sebadôvera. Horší je aj odhad vzdialenosti. Alkoholom ovplyvnený vodič si svoj stav neuvedomuje a má sklon preceňovať sa. (stefa)

Čosi zo štatistík:
   Motorista vo veku dvadsiatich rokov spôsobí v porovnaní s 35-ročným vodičom až o 94 percent vyšší počet poistných udalostí.
Pravdepodobnosť nehody pri hladine alkoholu: od 0,3 do 0,9 promile - 7x  vyššia
od 1,0 do 1,4 promile - 31x vyššia, nad 1,5 promile - 128x vyššia.
Náraz spôsobený vozidlom idúcim rýchlosťou 50 km/ h je ako pád z tretieho poschodia.
   Pri strete chodec – vozidlo idúce rýchlosťou 60 km/ h zomiera 84 % chodcov.
Minulý rok polícia zistila, že v 236 prípadoch bol vinník dopravnej nehody v obci pod vplyvom alkoholu. Zomrelo pri nich 16 osôb.
(Luci)


Policajti vystríhajú pred alkoholom za volantom

Mnohí maturanti sa pri vstupe do sveta dospelých hrdia aj čerstvým vodičským preukazom. Aby na cestách schladili horúce hlavy, na to ich radšej už vopred upozorňujú tatranskí mestskí policajti.

Nebol by taxík lacnejší? Tejto otázke, do ktorej vyústi dnešná (utorok 12. marca 2013) preventívna prednáška mestských policajtov z Vysokých Tatier so študentmi Strednej odbornej školy (SOŠ ) v Hornom Smokovci, predchádza rozsiahla preventívno-bezpečnostná diskusia. Najbližšie ňou chcú apelovať na mladých vodičov sériou prednášok podporujúcich myšlienku – za volantom ani kvapku alkoholu.
„Blíži sa obdobie maturitných skúšok, ktorých úspešné zloženie spolu s ešte čerstvým vodičským oprávnením zvyšuje sebavedomie mladých ľudí. Z tohto dôvodu sa snažíme na nich pôsobiť výchovne,“ vysvetľuje zástupca náčelníka Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry Jozef Štefaňák.

Problém alkoholu za volantom u mladých ľuďí súvisí s oslavami skúšok dospelosti, ktoré sa zrejme bez nejakej tej pijatiky nezaobídu. Alkohol však býva jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd. „Aj začiatočník si musí uvedomovať vlastnú zodpovednosť pri sadaní za volant. Absolvent vodičáku je nadupaný predpismi, no prax, najmä v krízových situáciách, mu ešte chýba,“ zamýšľa sa Štefaňák.

Vzdelávajú šokovou terapiou

Mestskí policajti na prednáške premietnu sugestívny príbeh obete dopravnej nehody.„Nad srdcervúcim osudom mladej dievčiny Jackie, oskalpovanej a znetvorenej po ťažkej havárii, ktorú spôsobil opitý vodič, sedia v nemom úžase,“ opisuje Štefaňák reakciu zhrozených študentov. „Možno je tento skutočný príbeh šokovou terapiou, ale musíme si uvedomiť, že mladí vodiči štatisticky spôsobia každú štvrtú dopravnú nehodu,“ vysvetľuje.
Podľa Štefanáka je ťažká noha na plynovom pedáli auta spoločne s alkoholom v hlave vražednou kombináciou. Podguráženým vodičom odporúčajú taxík
Práve preto nielen tatranskí strážcovia zákona kladú študentom základnú otázku: „Nevyšlo by vzhľadom na celoživotné následky dopravnej nehody lacnejšie odviezť sa po požití alkoholu radšej taxíkom?“
Presvedčivým argumentom sa policajtom už v minulosti stali okuliare simulujúce stav opitosti v rozsahu do 1,5 promile. „Už pri dvoch promile alkoholu v krvi nastáva preukázateľné zhoršenie schopnosti riadiť, je znížená schopnosť rozoznať pohybujúce sa svetlá, zvyšuje sa tendencia riskovať či neprimeraná sebadôvera. Horší je aj odhad vzdialenosti. Alkoholom ovplyvnený vodič si svoj stav neuvedomuje a má sklon preceňovať sa,“ uzavrel zástupca náčelníka MsP Vysoké Tatry.

Alkohol za volantom

Motorista vo veku dvadsiatich rokov spôsobí v porovnaní s 35-ročným vodičom až o 94 percent vyšší počet poistných udalostí.

Pravdepodobnosť nehody pri hladine alkoholu:

od 0,3 do 0,9 promile: 7–krát vyššia, od 1,0 do 1,4 promile: 31–krát vyššia, nad 1,5 promile : 128–krát vyššia. Náraz spôsobený vozidlom idúcim rýchlosťou 50 km/h je ako pád z tretieho poschodia. Pri strete chodec – vozidlo idúce rýchlosťou 60 km/ h zomiera 84 % chodcov.
Minulý rok polícia zistila, že v 236 prípadoch bol vinník dopravnej nehody v obci pod vplyvom alkoholu. Zomrelo pri nich 16 osôb.
Zdroj: Popradský Korzár 13.3.2013, www.poprad.korzar.sme.sk, autor: Marek Nemec


 

BECEP 2013

BECEP 2013

BECEP

BECEP 2013

BECEP

BECEP 2013

BECEP

BECEP 2013

BECEP

BECEP 2013

BECEP

BECEP 2013

BECEP


 
 

 

Zážitková dopravná výchova pre najmenších
VYSOKÉ TATRY – Kým sa roztopí posledný sneh v meste, budú tatranskí škôlkári „podkutí“ znalosťami cestnej premávky. Aby na cesty vyrazili malí chodci, cyklisti či kolobežkári  zodpovednejší, o to sa postará Mestská polícia (MsP). Uniformovaní muži prídu medzi nich už na budúci týždeň.  Nadväzujú na dlhoročnú tradíciu prevencie.

Dopravná výchova pre deti predškolského veku vychádza z ich špecifického vývinu. Trojročné deti poznajú len tri základné farby – červenú, žltú a zelenú, no ich šesťroční kamaráti rozlišujú už viac, aj doplnkových farieb. Detské vnímanie a jeho cielený rozvoj, najmä hravou formou, už od raného veku napomáha deťom podávať čoraz lepšie výkony. Súvisí to aj s ich bezpečnosťou na ceste.

Na malé deti viac zapôsobí bezprostredný zážitok ako slovný komentár k udalosti. Preto medzi nich mestskáči „zavolali“ filmového hrdinu Zajačika Becepáčika, maskota prevenčného dopravného projektu, ktorý ich bezpečne prevedie priechodom pre chodcov i križovatkami ciest. „Deti patria medzi najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky,“ pripomína iniciátor prevenčných projektov MsP, zástupca jej náčelníka, Jozef Štefaňák.
Najmenší účastníci cestnej premávky sú ešte pod dozorom dospelých, ale vnímajú dôležitosť jej pravidiel.

Tie sa na deti „nalepia“ aj prostredníctvom omaľovánky Becepáčik radí, či leporelom s piktogramami a najčastejšími dopravnými značkami. Deťom policajti pripomenú nutnosť nosiť reflexné prvky pre lepšiu viditeľnosť, používanie autosedačiek, či osvetlenia na bicykli

Aby aj rodičia predišli tragédiám na cestách, je dôležité, aby dopravnej výchove svojich detí od najútlejšieho veku venovali veľkú pozornosť a sami im boli príkladom.
Cielenou prevenciou a osvetou medzi účastníkmi cestnej premávky mestskáči dosahujú stabilné úspechy. Dopravná nehodovosť v Tatrách sa pohybuje na nízkej úrovni.

Každé dieťa v ten deň odíde zo škôlky bohatšie nielen o cenné rady pre bezpečný pohyb na ceste, ale pribudnú im reflexné darčeky. Už v minulosti zaodeli mestskáči škôlkárov do reflexných vestičiek a každoročne dbajú na inovovanie ich reflexnej výbavy, ktorú využijú pri dlhých prechádzkach mestom.

Mestskí policajti navštívia škôlkárov v centre mesta Vysoké Tatry – od Nového Smokovca cez Dolný Smokovec po Tatranskú Lomnicu počas troch dní budúci týždeň. (luci)


 

Becepáčik 2013

Becepáčik 2013

Becepáčik

Becepáčik 2013

Becepáčik

Becepáčik 2013

Becepáčik

Becepáčik 2013

Becepáčik

Becepáčik 2013

Becepáčik

Becepáčik 2013

Becepáčik


 
 
Becepáčik 2013

Becepáčik

Becepáčik 2013

Becepáčik


 

   Členovia Mestkej polície (MsP) Vysoké Tatry v celoročnom programe prevencie kriminality varujú žiakov druhého stupňa tatranských základných škôl a Strednej odbornej školy v Hornom Smokovci  pred možnými spoločenskými pascami.
   „Podľa odhadov Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) na následky predávkovania môže ročne umrieť takmer deväťtisíc osôb,“ prehovára do duše študentom zástupca náčelníka MsP Jozef Štefaňák.  „Resocializácia narkomanov je náročná, preto sa zameriavame na prevenciu, ktorá je bezpečnejšou cestou pomedzi nástrahy,“ mieni Štefaňák. „Mladí si neuvedomujú, že drogy vyvolávajú jednorazové príjemné pocity, no nesú so sebou riziko závislosti s katastrofálnymi dôsledkami,“ dodal.
   Na viac ako dvojhodinové stretnutie s mládežou si mestskáči prizvali riaditeľa Občianskeho združenia Spoločne proti kriminalite (OZ-SPK) Miroslava Schlessingera a na chronické patologické javy – narkomániu a virtuálnu šikanu ich upozorňovali spoločne.
   Schlessinger niekoľko rokov ako lektor pre prácu s problémovou mládežou usmerňuje rizikové skupiny, preto čerpá aj z vlastnej praxe s drogovo závislými. (stefa)


 

Drogy nie 2013

Drogy nie 2013

Drogy nie 2013

Drogy nie 2013

Drogy nie 2013

Drogy nie 2013

Drogy nie 2013

Drogy nie 2013

Drogy nie 2013

Drogy nie 2013

Drogy nie 2013

Drogy nie 2013

Drogy nie 2013


 
 
Drogy nie 2013

Drogy nie 2013

Drogy nie 2013

Drogy nie 2013

Drogy nie 2013

Drogy nie 2013


 

...ešte ste neboli obeťou virtuálnej šikany?
VYSOKÉ TATRY – Celoročným preventívnym programom  vystríhajú žiakov druhého stupňa tatranských základných škôl a Strednej odbornej školy v Hornom Smokovci mestskí policajti (MsP) pred nástrahami. Tentoraz sa okrem narkománie zamerali na primárnu prevenciu novodobého druhu spoločenskej kriminality – kyberšikanu. 

„Nemali by sme sa uspokojiť s tým, že sú v bezpečí domova, za dverami detskej izby. Vieme, čo robia? S kým a ako sa kontaktujú?“ zamýšľa sa koordinátor prevenčných projektov, zástupca náčelníka MsP Jozef Štefaňák. Viac ako tridsať percent 8 až 15-ročných detí si cez internet píše s neznámymi ľuďmi. Ich rodičia to často ani netušia. „Preto ich chceme upozorniť na rôzne nástrahy internetovej komunikácie. Pre virtuálnu šikanu nie je potrebná fyzická sila, ale skôr zdatnosť v komunikačných technológiách, ktorou naše deti disponujú dostatočne,“ hovorí Štefaňák. Sú však menej odolné podľahnúť závislostiam od sociálnych sietí, prostredníctvom ktorých spoznávajú ľudí. Aj neúprimných.

„Skúsenosti naznačujú, že agresiu, ktorá nevedie bezprostredne k fyzickému násiliu, máme tendenciu prehliadať. Virtuálna šikana poskytuje oproti klasickej, pozorovanej v školách, dávku anonymity, ktorá ju „chráni“ pred rýchlejším odhalením,“ konštatuje Štefaňák.
Hoci je boj proti formám kyberšikany takpovediac „v plienkach“, medializovaný tragický prípad poľskej študentky Anny, ktorej sa spolužiaci vyhrážali zverejnením dehonestujúcich fotografií z mobilu, poukazuje na jeho opodstatnenosť.

Medzi žiakmi strávia policajti zhruba dve hodiny, počas ktorých ich upozornia na chronické patologické javy – narkomániu a virtuálnu šikanu. Ich pôvod možno hľadať v narastajúcom nutkaní, ktoré môže prerásť do závislosti.

Na pozvanie MsP Vysoké Tatry zavíta medzi tatranských žiakov a študentov Miroslav Schlessinger, riaditeľ Občianskeho združenia Spoločne proti kriminalite (OZ-SPK), ktorý si v celonárodnej súťaži zameranej na prevenciu počítačovej kriminality a zneužívania nových technológií v kategórii najlepší preventisti  dvakrát prevzal Zlaté ocenenie a tento rok aj špeciálnu cenu Najzodpovednejšie občianske združenie. Jeden z projektov OZ-SPK bol na medzinárodnej úrovni trikrát nominovaný na Európsku cenu za prevenciu kriminality. (stefa)

15.4.2013 7.45 hod  hotelovka Horný Smokovec
16.4.2013 8.55 hod. ZŠ Dolný Smokovec
17.4.2013 8.30 hod. ZŠ Tatranská Lomnica


TATRY: Mestskí policajti sa počas prednášok na školách dotknú aj kyberšikany
Vysoké Tatry 16. apríla (TASR)– Celoročným preventívnym programom vystríhajú žiakov druhého stupňa tatranských základných škôl a Strednej odbornej školy v Hornom Smokovci mestskí policajti pred nástrahami. Tentoraz sa okrem narkománie zamerali aj na primárnu prevenciu novodobého druhu spoločenskej kriminality, na kyberšikanu.
"Nemali by sme sa uspokojiť s tým, že sú v bezpečí domova, za dverami detskej izby. Vieme, čo robia? S kým a ako sa kontaktujú?" zamýšľa sa koordinátor prevenčných projektov, zástupca náčelníka Mestskej polície vo Vysokých Tatrách Jozef Štefaňák. Viac ako 30% osem až 15-ročných detí si cez internet píše s neznámymi ľuďmi. Ich rodičia to často ani netušia. "Preto ich chceme upozorniť na rôzne nástrahy internetovej komunikácie. Pre virtuálnu šikanu nie je potrebná fyzická sila, ale skôr zdatnosť v komunikačných technológiách, ktorou naše deti disponujú dostatočne," zdôraznil Štefaňák. Sú však menej odolné podľahnúť závislostiam od sociálnych sietí, prostredníctvom ktorých spoznávajú ľudí, a to aj neúprimných.
"Skúsenosti naznačujú, že agresiu, ktorá nevedie bezprostredne k fyzickému násiliu, máme tendenciu prehliadať. Virtuálna šikana poskytuje oproti klasickej, pozorovanej v školách, dávku anonymity, ktorá ju chráni pred rýchlejším odhalením," konštatuje Štefaňák. Hoci je podľa neho boj proti formám kyberšikany takpovediac v plienkach, medializovaný tragický prípad poľskej študentky Anny, ktorej sa spolužiaci vyhrážali zverejnením dehonestujúcich fotografií z mobilného telefónu, poukazuje na jeho opodstatnenosť.
Medzi žiakmi strávia policajti zhruba dve hodiny, počas ktorých ich upozornia na chronické patologické javy, teda narkomániu a virtuálnu šikanu. Tatranskí mestskí policajti začali svoje prednášky tento rok v pondelok (15.4.) na Strednej odbornej škole v Hornom Smokovci. Dnes 16. apríla krátko pred 9. hodinou zavítali do Základnej školy v Dolnom Smokovci a pokračovať budú zajtra, v stredu 17. apríla na ZŠ v Tatranskej Lomnici.

Na pozvanie Mestskej polície Vysoké Tatry zavítal medzi tatranských žiakov a študentov riaditeľ Občianskeho združenia Spoločne proti kriminalite Miroslav Schlessinger, ktorý si v celonárodnej súťaži zameranej na prevenciu počítačovej kriminality a zneužívania nových technológií v kategórii najlepší preventisti dvakrát prevzal Zlaté ocenenie a tento rok aj špeciálnu cenu Najzodpovednejšie občianske združenie. Jeden z projektov združenia bol na medzinárodnej úrovni trikrát nominovaný na Európsku cenu za prevenciu kriminality.

Autorstvo – Tlačová agentúra Slovenskej republiky – TASR, zdroj: www.hlavnespravy.sk, alebo http://www.hlavnespravy.sk/tatry-mestski-policajti-sa-pocas-prednasok-na-skolach-dotknu-aj-kybersikany


 

Mestskí policajti sa počas prednášok na školách dotknú aj kyberšikany
TASR, dnes 16.4.2013, 8:49 h
Na pozvanie Mestskej polície Vysoké Tatry zavíta medzi tatranských žiakov a študentov riaditeľ Občianskeho združenia Spoločne proti kriminalite Miroslav Schlessinger.
Vysoké Tatry 16. apríla (TASR) - Celoročným preventívnym programom vystríhajú žiakov druhého stupňa tatranských základných škôl a Strednej odbornej školy v Hornom Smokovci mestskí policajti pred nástrahami. Tentoraz sa okrem narkománie zamerali aj na primárnu prevenciu novodobého druhu spoločenskej kriminality, na kyberšikanu.

"Nemali by sme sa uspokojiť s tým, že sú v bezpečí domova, za dverami detskej izby. Vieme, čo robia? S kým a ako sa kontaktujú?" zamýšľa sa koordinátor prevenčných projektov, zástupca náčelníka Mestskej polície vo Vysokých Tatrách Jozef Štefaňák. Viac ako 30% osem až 15-ročných detí si cez internet píše s neznámymi ľuďmi. Ich rodičia to často ani netušia. "Preto ich chceme upozorniť na rôzne nástrahy internetovej komunikácie. Pre virtuálnu šikanu nie je potrebná fyzická sila, ale skôr zdatnosť v komunikačných technológiách, ktorou naše deti disponujú dostatočne," zdôraznil Štefaňák. Sú však menej odolné podľahnúť závislostiam od sociálnych sietí, prostredníctvom ktorých spoznávajú ľudí, a to aj neúprimných.

"Skúsenosti naznačujú, že agresiu, ktorá nevedie bezprostredne k fyzickému násiliu, máme tendenciu prehliadať. Virtuálna šikana poskytuje oproti klasickej, pozorovanej v školách, dávku anonymity, ktorá ju chráni pred rýchlejším odhalením," konštatuje Štefaňák. Hoci je podľa neho boj proti formám kyberšikany takpovediac v plienkach, medializovaný tragický prípad poľskej študentky Anny, ktorej sa spolužiaci vyhrážali zverejnením dehonestujúcich fotografií z mobilného telefónu, poukazuje na jeho opodstatnenosť.

Medzi žiakmi strávia policajti zhruba dve hodiny, počas ktorých ich upozornia na chronické patologické javy, teda narkomániu a virtuálnu šikanu. Tatranskí mestskí policajti začali svoje prednášky tento rok v pondelok (15.4.) na Strednej odbornej škole v Hornom Smokovci. Dnes krátko pred 9. hodinou zavítajú do Základnej školy v Dolnom Smokovci a pokračovať budú v stredu 17. apríla na ZŠ v Tatranskej Lomnici.

Na pozvanie Mestskej polície Vysoké Tatry zavíta medzi tatranských žiakov a študentov riaditeľ Občianskeho združenia Spoločne proti kriminalite Miroslav Schlessinger, ktorý si v celonárodnej súťaži zameranej na prevenciu počítačovej kriminality a zneužívania nových technológií v kategórii najlepší preventisti dvakrát prevzal Zlaté ocenenie a tento rok aj špeciálnu cenu Najzodpovednejšie občianske združenie. Jeden z projektov združenia bol na medzinárodnej úrovni trikrát nominovaný na Európsku cenu za prevenciu kriminality.
Autorstvo: TASR, zdroj: http://skolskyservis.teraz.sk


 

Nebezpečné sociálne siete!


Nechytiť sa do nich pomáhajú deťom policajti
17. apríl 2013
VYSOKÉ TATRY - Mestskí policajti z Vysokých Tatier zorganizovali pre žiakov základných škôl prednášky, na ktorých im hovorili nielen o škodlivosti drog, ale aj o nebezpečenstve, ktoré im hrozí na sociálnych sieťach.
Internet je neraz eldorádom úchylov
Sociálne siete hýbu svetom a sú veľmi populárne aj medzi deťmi. Potvrdili to aj žiaci základnej školy v Tatranskej Lomnici, ktorí si uvedomujú hrozbu z internetu. "Sú dosť nebezpečné, aj pre dospelých. Viem, že sa na nich dajú zneužiť aj naše fotky," hovorí o sociálnych sieťach jedno z dievčat. "Internet je nielen informačná diaľnica, ale čoraz častejšie sa stáva aj obrovským eldorádom pre rôznych úchylov," upozorňuje Jozef Štefaňák, z mestskej polície vo Vysokých Tatrách.
Nepridávajte si do profilu kamarátov svojich kamarátov!
Na prednáške sa žiaci dozvedeli, čo im hrozí, keď majú nezabezpečené profily a myslia si, že každý, kto ich výzve na priateľstvo je aj ich skutočný priateľ. To ale často nie je pravda! Pod neznámymi profilmi sa môžu často skrývať pedofili, či psychicky chorí ľudia. "Vyzývame ich aby si nepridávali medzi kamarátov ľudí, ktorých vôbec nepoznajú, kamarátov svojich kamarátov, " nabáda k opatrnosti Miroslav Schlessinger z OZ Spoločne proti kriminalite. Mnohé deti sa po prednáške rozhodli svoj počítač "vyčistiť". "Mnohé deti vyhodili stovky kamarátov, ktoré tam mali a ktorých vôbec nepoznali," poznamenáva Miroslav Schlessinger. "Upravili svoje profily tak, aby to bolo čo najbezpečnejšie," dodáva Jozef Štefaňák, z mestskej polície vo Vysokých Tatrách.
Dôležitá je rodičovská kontrola
Zodpovednosť je ale na rodičoch, aby svoje deti a ich počítače kontrolovali.

Zaujímať by ich mala najmä história!
Mnohé deti však vedia, aké fotky do profilov nepatria. "Na ktorých som v plavkách, či bez oblečenia," pohotovo odpovedá jeden zo žiakov. Zostáva len veriť, že odteraz už títo žiaci sa budú na sociálnych sieťach správať zodpovednejšie.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/Zuzana Pojedincová
alebo tiež: http://krimi.noviny.sk/cierna-kronika/17-04-2013/nebezpecne-socialne-siete-nechytit-sa-do-nich-pomahaju-detom-policajti.html


 

Nástrahy internetu 2013

Nástrahy internetu 2013

Nástrahy internetu 2013

Nástrahy internetu 2013

Nástrahy internetu 2013

Nástrahy internetu 2013

Nástrahy internetu 2013

Nástrahy internetu 2013

Nástrahy internetu 2013

Nástrahy internetu 2013

Nástrahy internetu 2013

Nástrahy internetu 2013

Nástrahy internetu 2013


 
 
Nástrahy internetu 2013

Nástrahy internetu 2013

Nástrahy internetu 2013

Nástrahy internetu 2013

Nástrahy internetu 2013

Nástrahy internetu 2013


 

   V. TATRY: Na kurze sebaobrany Mestskej polície sa zúčastnilo približne 20 žien
Vysoké Tatry 17. apríla (TASR) – Pre veľký ohlas zopakovali mestskí policajti vo Vysokých Tatrách jednorazový kurz sebaobrany určený seniorom, ženám a dievčatám. Zástupca náčelníka Mestskej polície vo Vysokých Tatrách Jozef Štefaňák TASR informoval, že do telocvične v Tatranskej Lomnici prišlo v utorok (16.4.) večer približne 20 žien, pričom najmladšia z nich chodí len do materskej školy a najstaršia je už v dôchodkovom veku.
   "Ženy boli s kurzom veľmi spokojné, aspoň podľa toho, čo mi hovorili. Urobili sme ho preto, aby sme ich upozornili, že netreba spanikáriť v krízovej situácii a ukázali sme im základné kroky, ako zareagovať na útočníka," objasnil Štefaňák. Na kurze sa zúčastnili nielen Tatranky, ale aj ženy z Popradu.
Kurz po druhý raz pripravili policajti so šéfom občianskeho združenia Spoločne proti kriminalite Miroslavom Schlessingerom. "Ak môže človek urobiť všetko preto, aby sa nestal obeťou trestného činu, nemal by nechať nič na náhodu," upriamil pozornosť na efektívnu prevenciu narastajúcej kriminality Štefaňák s tým, že "v prvom rade každého nabádame na opatrnosť a obozretnosť".
   Praktické ukážky sebaobrany, ktorá spočíva predovšetkým v schopnosti správne zhodnotiť situáciu, a čo najlepšie ju riešiť, považuje za rovnako primeraný spôsob, ako odvrátiť aj fyzický útok. Výcvik bol zameraný najmä na obranu pred útočníkom, nepríjemné pocity z nechceného zážitku môžu totiž podľa Štefaňáka dlho pretrvávať.
"Je našou povinnosťou napomôcť eliminovať možné hrozby pre nevinných ľudí," konštatoval Štefaňák, ktorý svoje postrehy z takmer dvadsaťročnej policajnej praxe zhutnil v sofistikovanej verzii ako cenné rady do štvorstranového letáčika s názvom S nami nie si sama. V ňom najmä ženy oslovuje cennými radami na každý deň. Leták dostali aj všetky ženy, ktoré sa zúčastnili na utorkovom kurze. V podobných aktivitách bude Mestská polícia vo Vysokých Tatrách podľa Štefaňáka pokračovať aj v budúcnosti.


Autorstvo: TASR, zdroj: http://www.hlavnespravy.sk
alebo tiež: http://www.hlavnespravy.sk/v-tatry-na-kurze-sebaobrany-mestskej-policie-sa-zucastnilo-priblizne-20-zien/90575/


Odborníci radia nespanikáriť a správne zhodnotiť situáciu
Po dvoch rokoch Mestská polícia (MsP) Vysoké Tatry pripravila pre dievčatá a ženy v Tatrách jednorazový rýchlokurz sebeobrany. Nielenže sa takáto aktivita stretla so záujmom, ale mnohé z nich by uvítali aj dlhodobejšiu prípravu, keďže nepríjemných situácií, v ktorých sa ženy čoraz častejšie ocitajú, pribúda. Každá z účastníčok dostala aj letáčik s užitočnými radami. „Ženy a dievčatá sa musia naučiť ako v takto vzniknutých situáciách reagovať a nepanikáriť. V letáčiku pod názvom S nami nie si sama sme sa snažili im zhrnúť zopár základných rád, ako sa zachovať. Agresor je neraz pod vplyvom rôznych návykových látok a my sme sa tu zišli, aby sa naučili aspoň základné veci ako páchateľa odradiť,“ vysvetľuje zástupca náčelníka MsP Vysoké Tatry Jozef Štefaňák. Ako sa správať, prípadne aké opatrenia urobiť doma, na ulici, ale aj v dopravných prostriedkoch, aby sme eliminovali takéto situácie je jedna časť, druhou je fyzická pripravenosť. „Ak na vás niekto zaútočí, je potrebné vedieť zhodnotiť situáciu a odhadnúť svoje možnosti. V prípade, že si na agresora netrúfame, musíme utiecť, ak je opitý nesmiete mu pozerať do očí a reagovať na jeho pokusy o nadviazanie kontaktu,“ vysvetľuje inštruktor Miroslav Schlesinger z Občianskeho združenia Spoločnosť proti kriminalite.
Dôležité je správne sa rozhodnúť. Agresor si svoju obeť väčšinou vyhliadne a prenasleduje ju. Vtedy je potrebné držať sa v spoločnosti a nezostávať sám. Ak príde už k fyzickému konfliktu, nemá zmysel biť bezhlavo okolo seba, ale vedieť zasadiť bolestivý úder.
O rýchlokurz bol nielen záujem medzi mladými dievčatami, ale oslovil aj staršie ročníky. „ Teraz mám veľa voľného času, túlam sa po prírode, po večeroch chodievam za deťmi a vnúčatami a stretávam po ceste rôznych ľudí a neraz sa mi stalo, že som natrafila na podivínov, z ktorých šiel strach. Preto chcem vedieť, akoby som sa pri prípadnom napadnutí mala brániť,“ prezradila dôvody Ružena Polorecká z Tatranskej Lomnice, ktorá so sebou do telocvične lomnickej základnej školy vzala aj vnučku. (ija)


 

Sebaobrana 2013

Sebaobrana 2013

Sebaobrana 2013

Sebaobrana 2013

Sebaobrana 2013

Sebaobrana 2013

Sebaobrana 2013

Sebaobrana 2013

Sebaobrana 2013

Sebaobrana 2013

Sebaobrana 2013

Sebaobrana 2013

Sebaobrana 2013


 
 
Sebaobrana 2013

Sebaobrana 2013

Sebaobrana 2013

Sebaobrana 2013

Sebaobrana 2013

Sebaobrana 2013


 

Mestskí policajti navštívia deti v Šrobárovom ústave
Hovoriť budú o nehodovosti na cestách, drogových závislostiach, tabakizme aj o virtuálnej šikane.
VYSOKÉ TATRY. Medzi žiakov Základnej školy pri Šrobárovom ústave detskej tuberkulózy a respiračných chorôb zavítajú v piatok 10. mája popoludní tatranskí mestskí policajti.
Zástupca náčelníka Mestskej polície (MsP) vo Vysokých Tatrách Jozef Štefaňák informoval, že dôvodom návštevy detí, ktoré tu pre dlhodobú hospitalizáciu prežívajú aj niekoľko týždňov, je séria prednášok na tému prevencie nehodovosti na cestách, drogových závislostí, tabakizmu či najnovšie aj virtuálnej šikany.
"Prázdniny klopú na dvere, preto sa snažíme, aby si deti po návrate domov boli istejšie v pravidlách bezpečného správania na ceste," priblížil jednu z tém Štefaňák.
Policajti v Tatrách by boli tiež radi, keby tieto deti ani nezačali fajčiť. Podľa výskumov tabakový dym obsahuje viac ako 60 karcinogénnych látok.
"Aktívnym fajčením si fajčiar privoláva celý rad chorôb, čo by pre deti choré už od malička nebola dobrá devíza do budúcnosti," apeluje Štefaňák na malých pacientov podstupujúcich klimatoterapiu, ktorá je súčasťou liečebného procesu v Tatrách.
Mestskí policajti vystríhajú detských pacientov aj pred účinkami drog. Samotný názov psychotropných látok, pochádzajúci z holandského výrazu droog - vyprahnutý, naznačuje, v akom stave sa až môžu ocitnúť narkomani," naznačil Štefaňák.
Počas prednášok sa príslušníci MsP zamerajú aj na primárnu prevenciu novodobého druhu spoločenskej kriminality, teda kyberšikanu.
Deti prežijú v odlúčení od rodiny dlhší čas, chýbajú im blízki, a preto sú citovo zraniteľnejšie. Sociálne siete im, hoci aj na diaľku, umožňujú byť v dennom kontakte s rodičmi či kamarátmi.
"Deti upozorníme na rôzne nástrahy internetovej komunikácie, pretože clivota ich môže zbaviť ostražitosti pred neúprimnými ľuďmi. Citlivou formou ich presviedčame, aby si uchovali dôverné informácie, údaje a fotografie pre seba," doplnil Štefaňák.
"Na spiatočnú cestu deťom pribalíme darčeky v podobe reflexných predmetov," uzatvoril Štefaňák.
Do Šrobárovho ústavu v Dolnom Smokovci zavítajú policajti v piatok o 13. hodine.
Zdroj: denník Korzár, 9.5.2013, autor TASR, www.poprad.korzar.sme.sk


 

Šrobárov ústav 2013

Šrobárov ústav 2013

Šrobárov ústav 2013

Šrobárov ústav 2013

Šrobárov ústav 2013

Šrobárov ústav 2013

Šrobárov ústav 2013

Šrobárov ústav 2013

Šrobárov ústav 2013

Šrobárov ústav 2013

Šrobárov ústav 2013

Šrobárov ústav 2013

Šrobárov ústav 2013


 
 

 

Vo Vysokých Tatrách majú nové mobilné dopravné ihrisko

Tatranci podľa štatistík spôsobujú minimum dopravných nehôd na cestách.
Vo Vysokých Tatrách dnes vyvrcholilo tohtosezónne putovanie mobilného dopravného ihriska po tamojších základných školách.

Zástupca náčelníka Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry Jozef Štefaňák pre TASR potvrdil, že nové mobilné dopravné ihrisko má deti predovšetkým naučiť základom bezpečnosti na cestách. "Učíme deti, ako sa majú správať na cestách, upozorňujeme ich, aby si dávali pozor a nestali sa obeťou dopravnej nehody. Deti sú totiž najohrozenejšou skupinou na našich cestách, takže im treba vysvetliť prečo treba nosiť prilbu pri bicyklovaní, prečo treba sedieť v sedačke, zapnúť si pás v aute a pod.," zdôraznil Štefaňák.
Vo Vysokých Tatrách môžu už mestskí policajti využívať vlastné mobilné dopravné ihrisko, doteraz si ho museli požičiavať. Ich vlastné teraz zahŕňa kolobežky, značky i prenosné dopravné značenie.
Štefaňák veľmi ocenil aj prístup Horskej záchrannej služby, ktorá s mestskými policajtmi chodí po jednotlivých školách. "Horskí záchranári dali deťom krátky kurz prvej pomoci a učia ich aj postup, ako si treba zavolať pomoc v prípade núdze," dodal.
S ihriskom pôjdu aj do podtatranských obcí
Doteraz prešlo mobilným dopravným ihriskom približne 300 detí z Vyšných Hágov, Dolného Smokovca a Tatranskej Lomnice.
V piatok 17. mája sa mestskí policajti chystajú do základnej školy mimo Vysokých Tatier a to do Ždiaru. „Súčasťou projektu je chodenie aj po iných ako tatranských školách, takže na budúci týždeň pôjdeme ešte aj do Lendaku a Veľkej Lomnice,“ doplnil náčelník MsP.
Na prevenciu kladú tatranskí mestskí policajti dôraz, podľa nich je to totiž najlacnejší a zároveň najekonomickejší spôsob.
Tatranci sú vzorní účastníci cestnej premávky
Tatranskí obyvatelia sa podľa Štefaňáka štatisticky minimálne podieľajú na vzniku dopravných nehôd a kolízií.
"Každá druhá obeť smrteľnej havárie v mestách Slovenskej republiky je chodec. V roku 2011 sa na smrteľných dopravných nehodách v mestských zónach na Slovensku chodci podieľali 55 percentami. V krajinách Európskej únie (EÚ) to bolo 37 percent. V EÚ sme druhí najhorší za Írskom, kde tento podiel predstavuje 57 percent. Aj z týchto dôvodov uvažuje vláda nad legislatívnym sprísnením cestného zákona, v ktorom má byť ukotvená povinnosť nosiť reflexné prvky chodcami za zníženej viditeľnosti už aj v obci, nielen mimo miest," vysvetlil zástupca náčelníka.
Zdroj: Popradský Korzár, štvrtok 16. 5. 2013, autorstvo TASR, http://poprad.korzar.sme.sk/c/6802411


 

Mobilné ihrisko 2013

mobilné ihrisko 2013

mobilné ihrisko 2013

mobilné ihrisko 2013

mobilné ihrisko 2013

mobilné ihrisko 2013

mobilné ihrisko 2013

mobilné ihrisko 2013

mobilné ihrisko 2013

mobilné ihrisko 2013

mobilné ihrisko 2013

mobilné ihrisko 2013

mobilné ihrisko 2013


 
 
mobilné ihrisko 2013

mobilné ihrisko 2013

mobilné ihrisko 2013

mobilné ihrisko 2013

mobilné ihrisko 2013

mobilné ihrisko 2013


 

Obchodovaniu s ľuďmi nahráva na smeč miera nezamestnanosti
VYSOKÉ TATRY – Mestskí policajti (MsP) sa prevenciou snažia uchrániť najzraniteľnejšiu skupinu pred prienikom novodobého fenoménu do nášho života – obchodovaniu s ľuďmi. Medzi deviatakmi Základnej školy v Tatranskej Lomnici otvoria túto tému už tento štvrtok, 13. júna.

Atraktívna práca v hoteli na brehu alpského jazera, pomocník pri rozvoze talianskej pizze, dobre platený sezónny zber špargľových výhonkov... Podobné lákavé „udičky“ črtajúce sľubný príjem v časopriestore Európskej únie nedali spávať minimálne štyridsiatim Slovákom, ktorých minulý rok Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) identifikovala ako obete obchodovania s ľuďmi. Vidina dobrého zárobku môže mať svoju odvrátenú tvár...

„Po biznise s narkotikami je to aktuálne druhý najvýnosnejší nelegálny kšeft,“ konštatuje na margo otrokárstva koordinátor preventívnych projektov MsP, zástupca náčelníka Jozef Štefaňák. Tvrdí, že odhalené prípady sú aj tak len špičkou ľadovca a v skutočnosti je obetí nelegálneho kupčenia s pracovnou silou omnoho viac. „Medziročne stúpol ich počet v rámci EÚ o viac ako tisícpäťsto. Vykorisťovaných tak mohlo byť už aj desaťtisíc,“ domnieva sa Štefaňák, a dodáva zarážajúci fakt: „sú medzi nimi aj deti!“

„Slovensko „expeduje“ najmä do Veľkej Británie, Nemecka, Rakúska, ba aj Švédska lacnú pracovnú silu, ktorá doma nenachádza uplatnenie. Kvôli  vidine kráľovského platu však môžu podľahnúť planým sľubom pracovných agentúr ,“  zhrnul prozaické socioekonomické dôvody migrantov Štefaňák. Na študentov, naivných brigádnikov bez praxe apeluje: „Ponuky práce treba preveriť. Najlepšie sú osobné odporúčania dôveryhodných osôb.“

„Potenciálnou obeťou sa môže stať každý. Sofistikovaný spôsob spočíva v nenápadnosti diania a dobrovoľnosti neskoršej obete. Človek až na mieste zistí, že sľúbené podmienky nebudú dodržané a možno pôjde aj o život,“ načrtáva Štefaňák možný scenár.

Mladých láka cesta do cudziny kvôli zdokonaleniu sa v inom jazyku, možnosť zarobiť si a bonusom má byť reálna „ochutnávka“ lákadiel –  príroda, či kuchyňa cieľovej krajiny, kultúra, pamiatky, história, obchody - ktorú mnohí s povzdychom „ach, tam by som chcel raz ísť“, nacvičovali virtuálne.

„Prospeje aj trocha nedôverčivosti voči cudzím ľuďom, aj keď sa mnohí v zahraničí spočiatku cítia „stratení“,“ pripomína zlaté pravidlo Štefaňák.
Mestskí policajti „vybalia“ na žiakov, ktorých možno už v blízkej budúcnosti čaká študijný pobyt, či odborná prax v zahraničí súvisiaca so študijným odborom, úskalia pobytu v cudzom svete a vybavia ich brožúrkou s telefonickými kontaktmi. Pridajú aj inštrukcie, ktoré by človek v prípade hrozby obchodovania s ľuďmi mohol využiť a opis skutočných odhalených prípadov.(lucy)
Zdroj: Tatranský dvojtýždenník 12/2013


 

obchodovanie s ľuďmi 2013

Obchodovanie s ľuďmi 2013

Obchodovanie s ľuďmi 2013

Obchodovanie s ľuďmi 2013

Obchodovanie s ľuďmi 2013

Obchodovanie s ľuďmi 2013

Obchodovanie s ľuďmi 2013

Obchodovanie s ľuďmi 2013

Obchodovanie s ľuďmi 2013

Obchodovanie s ľuďmi 2013

Obchodovanie s ľuďmi 2013

Obchodovanie s ľuďmi 2013

Obchodovanie s ľuďmi 2013


 
 

 

Mestských policajtov kreslili na chodník
  Pravidelne počas celého školského roka chodievajú mestskí policajti do tatranských škôl a hovoria so žiakmi o tom, ako by sa mali správať, keď sú účastníci cestnej premávky, ako sa vystríhať pred kritickými situáciami, kedy môžu byť v ohrození oni sami. Čo im z tohto utkvelo v pamäti, dostali možnosť decká prvých až piatych ročníkov znázorniť kriedami na chodníku pred Základnou školou v Tatranskej Lomnici. „Pamäť detí sa prejavuje veľkou obrazotvornosťou, pre tie menšie je najprirodzenejšie vyjadrovanie sa kresbou, preto sme zo zvedavosti, ako nás deti vnímajú, zorganizovali pre ne kreslenie na chodník s témou Mestská polícia očami detí,“ vysvetľuje zámer Jozef Štefaňák, zástupca Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry.
Takto sa pred koncom školského roka realizovali deti už po tretíkrát, všetky sa snažili, aby práve ich obrázok bol najkrajší, napokon bublifuk a sladká dobrota sa ušla každému.
  „Nakreslili sme ako naháňajú zlodejov. Chytia ich, ale aj tak bude aj havária,“ zafantazírovali si druháčky Katarína Ambrózová a Adriana Olešáková .
Mestskí policajti už tatranské deti v rámci prevencie vystrojili reflexnými predmetmi a vestami či cyklistickými prilbami. Na voľné chvíle pre nich vydali brožúrku dobrých nápadov a rád, ktorá je vhodná nielen pre ne, ale aj ich rodičov. Načrtnuté témy môžu napomôcť tomu, aby sa doma hovorilo aj o veciach, ktoré si nikto neželá, ale, bohužiaľ, sú súčasťou každodenného života. (ija)
Zdroj: Tatranský dvojtýždenník č. 13, vyšlo 26. júna 2013, strana 7, autor: Ingrid Janigová.


 

kreslenie na chodník 2013

kreslenie na chodník 2013

kreslenie na chodník 2013

kreslenie na chodník 2013

kreslenie na chodník 2013

kreslenie na chodník 2013

kreslenie na chodník 2013

kreslenie na chodník 2013

kreslenie na chodník 2013

kreslenie na chodník 2013

kreslenie na chodník 2013

kreslenie na chodník 2013

kreslenie na chodník 2013


 
 
kreslenie na chodník 2013

kreslenie na chodník 2013

kreslenie na chodník 2013

kreslenie na chodník 2013

kreslenie na chodník 2013

kreslenie na chodník 2013


 

Reflexnú výbavu chystajú pre rekordný počet prvákov

VYSOKÉ TATRY – Na prahu základných škôl (ZŠ) každoročne Mestská polícia (MsP) víta žiakov prvých tried praktickým darčekom. K výbave reflexnými predmetmi, ktoré ich lepšie zviditeľnia, pripoja aj tentoraz inštruktáž na bezpečný pohyb po cestách.

„Pre deti je nástup do školy významný krok, ktorý vedie k postupnému osamostatňovaniu,“ hovorí zástupca náčelníka MsP Jozef Štefaňák. „Chceme si deti trochu preveriť, nakoľko ovládajú teóriu bezpečnosti cestnej premávky. Tatranské cesty nie sú natoľko frekventované ako mestské, ale nebezpečenstvo číha na každej. Chceme deti vystríhať pred rizikom,“ vysvetľuje iniciátor projektov MsP zameraných na všetky vekové kategórie obyvateľstva v oblasti dopravnej výchovy, prevencie pred kriminalitou, či bezpečnosti seniorov.

Tohtoročný september by mala zasadnúť do školských lavíc v Tatrách polstovka prvákov, preto aj mestskáči prídu k nim poriadne nabalení. Z „mikulášskeho“ vreca vylovia ako darček praktické reflexné predmety, ktorými hneď na mieste názorne demonštrujú opodstatnenosť odrazového efektu. „V skratke deťom zdôrazníme, že by mali cez cestu prechádzať čo najmenejkrát, teda voliť najjednoduchší prístup ku škole, vždy sa pred vstupom na vozovku zastaviť a porozhliadať, nevybiehať spomedzi zaparkovaných vozidiel a cestu prejsť plynulo - sústrediť sa a nezarozprávať sa s kamarátmi,“ vyratúva niekoľko dôležitostí Štefaňák.

Klauzula o používaní reflexných prvkov pri zníženej viditeľnosti v obci sa do zákona o cestnej premávke ešte nedostala. Pre chodca ustanovenie zatiaľ platí len mimo nej. „Jesenné rána a niekedy aj celé dni u nás bývajú hmlisté, preto je dôležité „vidieť a byť videný“, pripomína zlaté pravidlo Štefaňák, čím konštatuje činnosť tatranských preventistov v oblasti dopravnej výchovy a bezpečnosti na ceste nad rámec zákona.

Najmenších žiakov si mestskáči „odchytia“ druhý deň školského roku, v utorok 3. septembra. Navštívia ich v ZŠ Tatranská Lomnica, v Dolnom Smokovci aj vo Vyšných Hágoch. Pripravili pre nich omaľovánku BECEPáčik radí, obojstranné pravítko s príručným rozvrhom hodín, brožúrku Zodpovedný rodič – zodpovedné dieťa, reflexný prívesok. Praktickým darčekom budú reflexné vestičky, ktoré určite ocení aj pedagogický dozor na výlete či exkurziách. (luci)


 

reflexné predmety 2013

reflexné predmety

reflexné predmety 2013

reflexné predmety

reflexné predmety 2013

reflexné predmety

reflexné predmety 2013

reflexné predmety

reflexné predmety 2013

reflexné predmety

reflexné predmety 2013

reflexné predmety

reflexné predmety 2013


 
 

 

Dva darčeky pre seniorov na zvýšenie ich bezpečnosti

VYSOKÉ TATRY – Tatranskí mestskí policajti obohatili svoju ponuku programov prevencie pre seniorov, ktorí sú považovaní za najzraniteľnejšiu skupinou obyvateľov.
V týchto dňoch navštevujú denné centrá a odovzdávajú im osobné kartičky a alarm. Z pohľadu zdravotného stavu je to kartička prezrádzajúca meno, diagnózu či lieky užívané jej držiteľom a v prípade kolíznej situácie môže urýchliť proces pomoci. „Určená je ľuďom vo vyššom veku. Ak sa po príchode zdravotníckej pomoci nevedia rozpamätať na názvy liekov, prípadne im to vážnosť stavu neumožní,“ opisuje možný scenár zástupca náčelníka Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry Jozef Štefaňák a dodáva:  „zdravotníci nájdu v kartičke aj kontakty na rodinu, označenie krvnej skupiny, či iné indície“. Pre jej držiteľa sú tu zase uvedené telefónne čísla, ktoré v kritických životných chvíľach môžu byť nápomocné.
Druhá novinka by mala plniť funkciu jednoduchej sebaobrany pred pouličnými zlodejmi. Malý modrý pomocník nie je väčší ako kľúčenka a pomocou remienka spája osobu s taškou, ktorú nesie v ruke alebo na ramene. „Alarm je ľahko ovládateľný a toto leto ho v Tatrách testujú rangeri tam, kde bol hlásený pohyb medveďa. Pre seniorov by mal byť akousi psychologickou barličkou. Pri jeho násilnom trhnutí sa rozozvučí poplašné zariadenie, ktoré by malo vytvoriť moment prekvapenia pre atakujúceho,“ vysvetľuje Štefaňák.
Zo štatistík je zrejmé, že minulý rok bolo medzi 1 653 obeťami trestných činov vo veku nad 60 rokov 754 mužov a 899 žien. V tejto vekovej kategórii to boli predovšetkým obete majetkovej a násilnej kriminality, v 36 prípadoch riešili príslušníci policajného zboru aj trestné skutky týrania blízkej a zverenej osoby.
Zdroj: Tatranský dvojtýždenník č. 18, vyšlo 4. septembra 2013, strana 2, autor: Ingrid Janigová


 

Prevencie pre seniorov 2013

Prevencie pre seniorov

Prevencie pre seniorov 2013
Autor: ija

Prevencie pre seniorov

Prevencie pre seniorov 2013
Autor: ija

Prevencie pre seniorov

Prevencie pre seniorov 2013
Autor: ija

Prevencie pre seniorov

Prevencie pre seniorov 2013
Autor: ija

Prevencie pre seniorov

Prevencie pre seniorov 2013
Autor: ija

Prevencie pre seniorov

Prevencie pre seniorov 2013
Autor: ija


 
 
Prevencie pre seniorov

Prevencie pre seniorov 2013
Autor: ija

Prevencie pre seniorov

Prevencie pre seniorov 2013
Autor: ija

Prevencie pre seniorov

Prevencie pre seniorov 2013
Autor: ija


 

Zber šatstva mal opäť ohlas 


   VYSOKÉ TATRY – Oblečenie, posteľné obliečky, uteráky, záclony, koberce či metrový textil, všetko čo Tatranci považovali za prebytočné alebo nepoužiteľné odovzdali minulú stredu mestským policajtom. Tí už tretíkrát usporiadali zbierku obnoseného šatstva s neziskovou organizáciou pomocný anjel z Nižnej Oravy. Spod tatranských štítov tak putovalo plné nákladné auto textílií, ktoré budú do poslednej nitky využité na charitatívne účely v detských domovoch, nemocniciach a sociálnych zariadeniach. „Je dlhoročnou prevenciou pred rozptylom čiernych skládok v intraviláne. V každej domácnosti sa z času na čas nájdu nepotrebné predmety či odev. Možno aj z citových dôvodov trčia hlboko v skriniach, v pivniciach. Až definitívne dozrie čas na ich likvidáciu, končia v kontajneroch. Ak ich tam vysnoria asociáli, dôkazy o ich prieberčivosti  nachádzame potom pri chodníkoch do podhoria,“ vysvetľuje zástupca náčelníka Mestskej polície Vysoké Tatry Jozef Štefaňák dôvody,  prečo sa aktívne podieľajú na takýchto akciách.
   Od Vyšných Hágov až po Tatranskú Kotlinu prichádzali obyvatelia vo vopred stanovených časoch a prinášali vrecia plné šatstva. „Sú tam detské veci, od syna, ktorý zomrel, ale aj od manžela, ktorý už tiež nie je medzi živými. Všetko je to v zachovalom stave. Mala som to odložené, ale myslím si, že so všetkým sa raz treba rozlúčiť. Bolo mi ľúto vyhodiť ich do smetí, no na druhej strane som sa obávala ich ponúkať niekomu, aby sa neurazil. A toto je dobrý spôsob, ako ešte môžu poslúžiť,“ prezradila svoje dôvody Oľga Vitková z Nového Smokovca.
Iný dôvod mal Roman Olekšák: „Neraz som bol svedkom, keď neprispôsobiví obyvatelia takéto veci našli v kontajneroch, porozhadzovali ich po lese alebo nimi kúrili.“
   Bez ohľadu na to, prečo sa do tohto projektu Tatranci zapájajú, pomohli tak nejednému človeku či rodine v núdzi. „O tejto aktivite sa dozvedeli už aj obyvatelia z Popradu a keďže tam sa obdobná zbierka nerobí, doniesli obnosené šatstvo sem. Obdobný pohľad na túto aktivitu mala pani z Košíc, ktorá tu má apartmán a taktiež sa zapojila,“ dodal Štefaňák na záver. 
   Oravskú neziskovku Pomocný anjel zakladali mladé mamičky, ktoré k tomu priviedli osobné skúseností žien, matiek malých pacientov na nemocničných lôžkach odetých do erárneho oblečenia. Za roky existencie vďaka zbierkam z celého Slovenska pomohli vyviaznuť zo stereotypnej šede desiatke zariadeniam. Spolupracujú s ružomberskou Školou úžitkového výtvarníctva, študenti ktorej na hodinách praktického vyučovania pretvárajú metráž i kusový textil na potrebné doplnky a odev. (ija)

Foto: Od Vyšných Hágov až po Tatranskú Kotlinu prichádzali obyvatelia vo vopred stanovených časoch a prinášali vrecia plné šatstva.
Zdroj: Tatranský dvojtýždenník


 

Zbierka pre charitu 2013

Zbierka pre charitu 2013

Zbierka pre charitu 2013

Zbierka pre charitu 2013

Zbierka pre charitu 2013

Zbierka pre charitu 2013

Zbierka pre charitu 2013

Zbierka pre charitu 2013

Zbierka pre charitu 2013

Zbierka pre charitu 2013

Zbierka pre charitu 2013

Zbierka pre charitu 2013

Zbierka pre charitu 2013


 
 

 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka