Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu vodorovná

Rok 2011

Tatranci recyklovali svoje šatníky
„Som matkou a keď som bola so svojím dieťaťom hospitalizovaná, prišlo mi aj smiešne, aj som mala zmiešané pocity, keď susednej mamičke obliekli sestričky polročného chlapčeka do ružových erárnych dupačiek,“ spomína Slavomíra Ploransky z oravskej neziskovky Pomocný anjel. Myšlienka, zriadiť organizáciu s cieľom poskytovať sociálnu a humanitárnu materiálnu pomoc, napríklad zdravotníckym zariadeniam, vznikla možno práve tam, na nemocničnej posteli.

Medzi samosprávami, ktoré Pomocný anjel oslovil s prosbou o spoluprácu pri charite, bolo aj mesto Vysoké Tatry. Tu sa iniciatívy chopila Mestská polícia (MsP), ktorá má päťročné skúsenosti s charitatívnou zbierkou pre obyvateľov žakovského Inštitútu Krista Veľkňaza. „Každoročne sa snažíme vyjsť v ústrety občanom, ktorým sa doma nazbierali nepotrebné veci, no ešte nie súce do koša,“ pokračuje v myšlienke zástupca náčelníka MsP Jozef Štefaňák. Dodal, že vyzbieraním odevov a textílií sa snažia zamedziť vzniku čiernych skládok a: „Predchádzame tým pohybu asociálov, ktorí by v meste mohli preberať odpad v kontajneroch“. Poukazuje na to skúsenosť darkyne z lomnického sídliska, ktorá vrece s vecami nachystala pred dom na lavičku a vybehla domov „merkovať“ k oknu. Tých pár sekúnd stačilo „spoluobčanom“ k útoku na bezprízorný balík.
Minulú stredu rotovali policajti medzi časťami mesta, kde boli dohodnuté miesta zberu. „Možno tak pol roka som držala veci odložené, no bolo mi ľúto dať ich preč. Veď nemajú chybu. Vyhodiť dobré veci je škoda. Zapôsobilo na mňa, keď som videla, ako ľudia pri povodniach prišli naozaj o všetko. Ak aspoň takto pomôžem...,“ zamýšľa sa Ivana Korbelová z Nového Smokovca.

„U nás je všetko využité,“ hovorí Ploransky. Kým klasické posteľné prádlo zo spální vytláča satén a napínacie plachty, na kvalitné ľanové a bavlnené, aj keď staršej výroby, čakajú už študenti ružomberskej Školy úžitkového výtvarníctva. „Košieľkam z nich, ktoré žiaci ušijú, sa potešia na detských oddeleniach nemocníc. Sú z poctivého materiálu, ktorý znesie aj dezinfekciu praním pri vysokých teplotách,“ zakončila autorka projektu, ktorý recykláciou sleduje aj ekologický zámer.

„Veľmi ma potešil záujem ľudí, ktorí aj v tejto neľahkej ekonomickej situácii prejavili záujem o túto zbierku,“ hovorí Štefaňák. „Ceníme si snahu Tatrancov a sme hrdí na obyvateľov, že sa takto uvedomelo do charity zapojili. Aby sme nezaťažovali prírodné a mestské prostredie, plánujeme podobné zbierky každoročne opakovať,“ zakončil zástupca náčelníka MsP. Spod Tatier si to na Oravu plnenaložené Iveco namieri zajtra. (luci)

Zdroj: Tatranský dvojtýždenník č. 20 z 19. 10. 2011


Tatranci vyprázdnili skrine
VYSOKÉ TATRY/POD LESOM - Niekoľko desiatok vriec obnoseného šatstva sa vyzbieralo minulý utorok vo Vysokých Tatrách. Zbierka šatstva bude smerovať na Oravu.
Tatranská mestská polícia, ktorá je patrónom zbierky, podobné podujatie neorganizuje po prvýkrát. „Začalo sa to na prednáškach v kluboch dôchodcov. Seniori nás oslovili s tým, že majú veľa vecí, ktoré by chceli dať na charitu, ale majú problém to dopraviť do Popradu alebo do Kežmarku. Najprv sme to vozili do Žakoviec, do Inštitútu Krista Veľkňaza, ktorý nám pomohol, keď bola kalamita. No a domáci im to chceli vrátiť, a tak sa to celé začalo,“ vysvetlil dôvody, prečo sa podujali zastrešiť takúto aktivitu, Jozef Štefaňák, zástupca náčelníka Mestskej polície. Ako dodal, Žakovce sú ale obnoseným šatstvom už preplnené. Spoluprácu teda začali s neziskovou organizáciou Pomocný anjel z Oravy.
V stredu o desiatej mali mestskí policajti už plné auto vriec s obnoseným šatstvom. „Toto je už tretie plné auto, uvidíme koľko sa toho ešte nazbiera v Tatranskej Lomnici. Auto sme naplnili v každej mestskej časti, veci potom odvážame do garáže, kde to zhromažďujeme. Je toho zatiaľ za veľkú Aviu. Ľudia sa do toho aktívne zapájajú. Tí, ktorí sú v práci, nám ich nosili postupne už od pondelka. Teší ma to, keď vidím, že obyvatelia Tatier chcú a sú ochotní pomáhať,“ dodal Jozef Štefaňák. Tri veľké vrecia do denného stacionára v mestskej časti Pod lesom doniesla aj mladá mamička Beáta Evansová. „Sú tam detské aj dospelácke veci, zimné, aj letné oblečenie. Nech to radšej niekomu pomôže, ako to mám vyhodiť do smetného koša,“ poznamenal trojnásobná mamička. V mestskej časti Pod lesom sa dohromady vyzbieralo viac ako 50 vriec s oblečením. „Darovať veci k nám prišlo asi 60 ľudí z takmer každej domácnosti z Pod lesa a z Dolného Smokovca,“ zosumarizovala Marta Sýkorová, vedúca Denného stacionára v tejto tatranskej osade. Mesto podľa slov Jozefa Štefaňáka takýmito zbierkami „bojuje“ aj proti čiernym skládkam. „Keď sa veci dávali do kontajnerov, po meste sa pohybovali rôzni asociáli, ktorí veci preberali a robili neporiadok,“ dododala Slavomíra Ploransky z neziskovej organizácie Pomocný anjel vysvetľuje, že podobnými projektmi sa snažia pomôcť tým, ktorí ich pomoc prijmú a zároveň aj prispieť k čistote okolia a ochrane životného prostredia. „Snažíme sa oslovovať nemocnice, domovy dôchodcov, sociálne zariadenia, detské domovy a ponúkame im pomoc takýmito vyzbieranými textíliami. Minulý a aj tento rok robíme projekt so školou úžitkového výtvarníctva v Ružomberku, ktorých žiačky majú možnosť z textílií, ktoré sú takto získané a odovzdané, ušiť pyžamká pre nemocnice,“ dodala. (autor: Marcela Nováková)
Zdroj: Podtatranské noviny č. 42 z 18.10.2011


 

Zbierka pre charitu 2011

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka


 
 
Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka


 

Bezplatná telefonická Senior linka: 0800 172 500

Seniori sú po deťoch druhou najzraniteľnejšou kategóriou obyvateľstva
Tešili sa na peknú jeseň života, zaslúžený odpočinok. Ubúda im fyzických síl a poľavujú sociálne zručnosti. Deti a vnúčatá im úprimne opätujú lásku a opateru. Je to tak vždy? Naozaj dôchodcom nič nehrozí?
Každý piaty senior je podľa štatistík vystavený fyzickému alebo psychickému nátlaku vlastnej rodiny. Dôverčivých dôchodcov mátajú krádeže hotovosti a cenností. Koľkí z jednodňového výletu po Slovensku napriek sľubovanému bohato prestretému stolu prišli domov unavení a hladní a koľkým z nich sa po necelom týždni fungovania navždy pokazila pod nátlakom predajcu kúpená predražená mechanická metla, ktorú niet kde reklamovať.
Aby tatranskí seniori vedeli účinnejšie čeliť fyzickému násiliu, citovému vydieraniu či nástrahám podvodníkov, v rámci prevencie kriminality po tretíkrát medzi nich na pozvanie Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry zavítala prezidentka Fóra pre pomoc starším, Ľubica Gálisová. V tatranských kluboch dôchodcov minulý týždeň spoločne s ňou deduškovia a babičky hľadali odpovede na ťaživé otázky. „Mali sme problém, zohnať tu lieky pre môjho manžela, ktorý ma na ceste do Tatier sprevádza,“ postrehla Gálisová hneď na úvod návštevy. Podľa nej aj dostupnosť lekární, ambulancií či obchodov súvisí s občianskym pohodlím ľudí vo vyššom veku. „Musíme pripustiť, že sme už menej mobilní,“ pousmiala sa Gálisová. Nedávny podvod na obyvateľoch Tatranskej Kotliny spomenul na výstrahu zástupca náčelníka MsP Jozef Štefaňák: „Pri dverách zazvonil pán a požadoval hotovosť na dohodnutý dovoz paliva. Domáci si až po jeho odchode telefonicky overovali, či ten, u koho si drevo objednali, poslal niekoho pre zálohu. Už bolo neskoro, o peniaze prišli.“ Neblahé skúsenosti s finančným podvodom majú rodičia tehotnej Lomničanky, ktorí v jej mene reagovali na výzvu spoločnosti. Nielenže ich dôveryhodne pôsobiaci podvodníci držali niekoľko hodín v uzamknutej miestnosti, „ubzikli“ so sľubovanou výhrou dvesto eur, na ktorú sa nechali nalákať a pokúšali sa písomne všetkých zaviazať na odoberanie liečebných či kozmetických produktov.
Podľa Štefaňáka je najdôležitejšie, preveriť si, kto stojí za dverami a cudzím neotvárať. Nereagovať na podozrivé telefonáty a dobre si premyslieť, s akými informáciami a komu sa zveríme. „Pre seniorov sme dobré rady, ako nenaletieť podvodníkom, pripravili aj vo forme letáčikov, ktoré sme rozdali návštevníkom Denných centier na stretnutiach s prezidentkou fóra,“ doplnil Štefaňák. (luci)
 


Dôchodcovia sú častými terčmi podvodníkov
Dôverčiví dôchodcovia sú častými obeťami špekulantov. Vo Vysokých Tatrách ich odborníci učia, ako sa pred nimi brániť.
Špekulanti dôverčivých dôchodcov ľahko oklamú. Neraz tak prídu o celoživotné úspory. Dávajú im podpisovať nevýhodné a podvodné zmluvy. Pre pár eur ich dokážu v najhoršom scenári aj brutálne zavraždiť.
Iba pred pár dňami sme vás informovali o podobnom prípade. Osemdesiatdeväťročnú Evu Dorčiakovú z Popradu podvodník obalamutil a vymámil od nej 3 500 eur. Vydával sa za kamaráta jej vnuka. „Tvrdil mi, že vnuk nemá čas prísť za mnou a potrebuje súrne hotovosť na kúpu auta,“ povedala nám oklamaná starenka. Uverila, že jej vnúča vráti peniaze ešte v ten večer. Až po telefonáte s vnukom zistila, že svoje peniaze, ktoré si poctivo šetrila na staré kolená, už nikdy neuvidí.
Policajt: Všetko si treba dopredu overiť
Finančný podvod spáchali aj na starenke vo Vysokých Tatrách. Objednala si drevo u istého pána Petra. Prišiel však za ňou úplne cudzí muž, ktorý ju presviedčal, že po ňom má poslať pánovi Petrovi 20 eur za drevo. Dôchodkyňa mu peniaze dala. Keď ju mal podvodník na udičke, dostal z nej ďalších 10 eur na občerstvenie pre robotníkov. Žena až potom zavolala Petrovi a dozvedela sa, že on nikoho neposlal.
„Bola to chyba. Overiť si to treba dopredu a nie dať cudziemu človeku peniaze hneď do ruky,“ povedal zástupca náčelníka Mestskej polície vo Vysokých Tatrách Jozef Štefaňák.
Podľa Štefaňáka sa za to žena nehanbila a rozprávala o tom svojim susedom. „Podobný chlap sa objavil o dva týždne u jej suseda s tým, že prišiel po preddavok na drevo. Ten ho okamžite vyhnal z domu a vôbec sa s ním nebavil,“ dodal vicenáčelník.
Po kluboch dôchodcov robia osvetu
Mestská polícia z Tatier spolu so združením na pomoc starším v týchto dňoch chodia po kluboch dôchodcov v tatranských osadách, ale aj v meste Svit, či dedinke Nová Lesná.
„Aj keď sú Tatry relatívne bezpečné, obozretnosti nikdy nie je dosť,“ dodal Štefaňák. Šéfke klubu dôchodcov v Novom Smokovci Margite Mišagovej rady policajtov pomáhajú: „Skôr si uvedomíme, aby sme nikomu neotvárali a dávali si pozor.“ Myslí si, že v Tatrách sú dôchodcovia viac ostražitejší, než na dedine. „Mám pocit, že Tatranci viac počúvajú rádio, pozerajú televíziu, či čítajú noviny. Na dedine chodia ľudia menej von a nedozvedia sa toľko,“ uzavrela.
Dôchodkyne by chceli väčšie tresty pre podvodníkov
Osemdesiatpäťročná dôchodkyňa z Nového Smokovca Hanka Repková chodí na tieto stretnutia pravidelne každý rok. Napriek tomu sa nám priznala, že si vchodové dvere doma nezamyká. „Je pravda, že obozretnosti nikdy nie je dosť. Mala by som to napraviť,“ priznala.
Jej kamarátka Božena Čeperová by pre podvodníkov, ktorí zneužívajú starších, navrhla väčšie tresty, aby sa báli.
Rady dôchodcom - Nestaňte sa obeťou
Ľubica Gálisová z Fóra pre pomoc starším radí, čo robiť. Nehanbiť sa za to ak naletíte, a obrátiť sa na políciu, ministerstvo spravodlivosti či ministerstvo vnútra.
Vyhýbať sa rôznym pôžičkám, nevýhodným ponukám, podomovému predaju, predaju nekvalitného tovaru, podvodným nákupom.
Veľkú opatrnosť zachovať aj pri prepisovaní dedičstva na svoje deti.
Nechodiť po zotmení sami. (Zdroj: denník Korzár, autor: Marie Melníková)


 

Susedská hliadka 2011

Susedská hliadka 2011

Susedská hliadka 2011

Susedská hliadka 2011

Susedská hliadka 2011

Susedská hliadka 2011

Susedská hliadka 2011

Susedská hliadka 2011

Susedská hliadka 2011

Susedská hliadka 2011

Susedská hliadka 2011

Susedská hliadka 2011

Susedská hliadka 2011


 
 

 

Na bezpečné kroky do školy
VYSOKÉ TATRY - Prerod škôlkára na prváka je súbehom nových dojmov a nárastu zodpovednosti dieťaťa. K väčšiemu pocitu bezpečnosti prvákov na ich každodennej ceste do školy sa už niekoľko rokov snažia prispieť členovia Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry.

Hneď v prvé dni nového školského roka viedli ich kroky medzi nových školákov, aby ich vybavili nielen balíčkom reflexných predmetov, ale pridali aj zopár cenných rád, ako rozlišovať dôležité dopravné značky, verbálne preverili žiacke znalosti pravidiel cestnej premávky a odpovedali aj na zvedavé detské otázky.

„Pripomíname im aj to, že cesta nie je ihrisko,“ apeluje na prázdninami rozšantené deti, ktoré sa príchodom do školy začnú viac osamostatňovať, koordinátor prevenčných projektov MsP, zástupca náčelníka, Jozef Štefaňák.

Zábery pochádzajú z prvých ročníkov základných škôl v Tatranskej Lomnici, Dolnom Smokovci i z najvyššie položenej málotriedky vo Vyšných Hágoch. (luci)
 


 

Na bezpečné kroky do školy 2011

Na bezpečné kroky do školy

Na bezpečné kroky do školy

Na bezpečné kroky do školy

Na bezpečné kroky do školy

Na bezpečné kroky do školy

Na bezpečné kroky do školy

Na bezpečné kroky do školy

Na bezpečné kroky do školy

Na bezpečné kroky do školy

Na bezpečné kroky do školy

Na bezpečné kroky do školy

Na bezpečné kroky do školy


 
 
Na bezpečné kroky do školy

Na bezpečné kroky do školy

Na bezpečné kroky do školy

Na bezpečné kroky do školy

Na bezpečné kroky do školy

Na bezpečné kroky do školy


 

Križovatkami mobilného dopravného ihriska prešlo viac ako poltisícky detí

VYSOKÉ TATRY – Sprievodnou akciou dopravnej výchovy v tatranských základných školách bol šiesty ročník Mobilného dopravného ihriska, projektu z dielne Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry.

Akcia zameraná na pravidlá cestnej premávky je určená žiakom prvých stupňov základných škôl a aj tentoraz sa na nej zúčastnilo niekoľko stoviek detí škôl v tatranskom regióne. Ako prvé si ihrisko prakticky vyskúšali žiaci školy vo Vyšných Hágoch, v Dolnom Smokovci a v Tatranskej Lomnici.

"Pravidlá bezpečnosti na cestách sa "pod kožu" najľahšie dostávajú v praxi. Prv, než deti vybehnú s bicyklami na cesty sa však presvedčíme o úrovni ich znalostí pravidiel cestnej premávky v modelových situáciách na detskom dopravnom ihrisku," hovorí zástupca náčelníka MsP, Jozef Štefaňák.

"Znižovanie nehodovosti detí na cestách je dlhodobým cieľom a aj úlohou každého z nás, aby sme sa na ňom podieľali výraznou mierou," konštatuje Jozef Štefaňák.
Deti si tu „prevetrali“ znalosti z cestnej premávky prejazdom cez križovatku riadenú policajtom, určovali dopravné značky. Modelové situácie preverili aj správanie sa detí na priechodoch pre chodcov. Policajti sa snažili dosiahnuť autentickosť, preto k neodmysliteľnej výbave na ihrisku patrili aj ochranné pomôcky - vesty, prilby a reflexné prvky na odeve. Výučbou na dopravnom ihrisku, ktorá predchádza prázdninám, sa policajti snažia predchádzať vyššej letnej úrazovosti, priamo úmernej poľaveniu v ostražitosti oddychujúcich detí. Ovocie niekoľkoročnej snahy oberajú v podobe nízkeho percenta nehodovosti vykazovaného na cestách tatranského regiónu.

„Dopravné nehody vznikajú kvôli vedomému či nevedomému porušovaniu pravidiel cestnej premávky. Preto deti vedieme k ich znalosti a dodržiavaniu,“ zakončil Štefaňák myšlienku koncepcie dopravnej výchovy. Počas šiestich ročníkov projektu prešlo v Tatrách križovatkami detského dopravného ihriska niekoľko tisíc školákov.

Na tatranskej návšteve putovného dopravného ihriska sa podieľalo aj Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR spoločne so Slovenským autoturistklubom. (msp)
 


 

Dopravné ihrisko 2011

Dopravné ihrisko 2011

Dopravné ihrisko 2011

Dopravné ihrisko 2011

Dopravné ihrisko 2011

Dopravné ihrisko 2011

Dopravné ihrisko 2011

Dopravné ihrisko 2011

Dopravné ihrisko 2011

Dopravné ihrisko 2011

Dopravné ihrisko 2011

Dopravné ihrisko 2011

Dopravné ihrisko 2011


 
 
Dopravné ihrisko 2011

Dopravné ihrisko 2011

Dopravné ihrisko 2011

Dopravné ihrisko 2011

Dopravné ihrisko 2011

Dopravné ihrisko 2011


 

Tatranskému Dňu detí „velili“ uniformy
TATRANSKÁ LOMNICA - Vďaka originalite, hernej predstavivosti a nesmiernej snahe dodala sviatku všetkých detí už tradične nezabudnuteľnú výnimočnosť tatranská Mestská polícia (MsP).
Osvedčený scenár, na tvorbe ktorého sa na jej pozvanie podieľali uniformované zložky policajného zboru, prešovského regrutačného strediska, hasičského zboru a „odťahovky“, urgentní zdravotní dobrovoľníci, horskí záchranári a psovodi okresného policajného oddelenia sa niesol v znamení mierovej a priateľskej atmosféry. Bol jedinečnou príležitosťou, ako deti nielen zabaviť, no poodkryť im aj čaro a náročnosť povolaní, ktoré sa k slovu dostávajú najmä v krízových životných situáciách. Na dôkladnejšie oboznámenie s ich prácou bol teraz širší priestor. Podľa neutíchajúceho nadšenia detí však stále nie dosť veľký...
„Aj preto sme idei venovanej najmä mladším školákom určili koncepciu integrovaného záchranného systému a nazvali sme ju Volajte 112!,“ charakterizoval hlavný tvorca programu prvého júnového piatku, zástupca náčelníka MsP Jozef Štefaňák. Za niekoľko rokov zámer mestskáčov „vyrástol z plienok“ a okrem tatranských školákov oslovil aj deti z okolitých liečební. S neskrývaným očakávaním v očiach sa ich 3. júna zišla na lúke poniže hotela Morava vari poltisícka. Všetko bolo len „naoko“, no hodnovernosti situácií dodávali silu rozrušené detské hlasy. Malým zvedavcom tuhla krv v žilách pri náročnej záchrane obete dopravnej havárie zakliesnenej v hrozivo vyzerajúcom vraku auta. Mohli sa prizrieť aj obetavej záchrane života, do ktorej sa pustili zdravotníci z partie samaritánov. V plnej zbroji sa im predstavila batéria zbraní, výzbroj profesionálnej armády, z ktorej niektoré kusy smeli deti poťažkať, ak ich dokázali “odlepiť“ od podložky. Razom sa mnohým odnechcelo „po zuby ozbrojeným“, pobehnúť, hoci detským šarvátkam a prekáračkám, tak aby si každé vyárendovalo čo najlepšie miesto v prírodnom hľadisku, nebolo konca. Aj vo vzdušnom priestor sa skytala zábava, na kopci sa pozornosti tešila detská lanovka, ktorou horskí záchranári zaujali všetkých odvážlivcov s vetrom vo vlasoch. Priestranstvom sa šinuli vzrastom nízki, subtílni kukláči, motorizovaným policajným hliadkam cez plece nakúkali decká, ktorých snom je, stať sa policajtom... Zatiaľ im bohato vystačila šanca navliecť si preťažkú zásahovú vestu, „zašermovať“ obuškami, ukryť sa pod helmu, či započúvať sa do kvílivej sirény policajného auta. Aký by bol deň detí, nebyť sladkostí. Po vyčerpávajúcich zážitkoch si každé dieťa mohlo energetický deficit doplniť jedlým darčekom z rúk mestských policajtov. K nefalšovanej radosti z tohtoročného sviatku tatranských školákov prispeli: partia záchranárov z oblastného strediska Horskej záchrannej služby Vysoké Tatry, Asociácia samaritánov Slovenskej republiky, hliadka Obvodného oddelenia Policajného zboru Vysoké Tatry, zásahovka smokoveckého Hasičského a záchranného zboru, profesionáli z Regrutačného strediska Prešov, popradskí psovodi a v neposlednom rade tvorcovia programu pre deti, členovia Mestskej polície Vysoké Tatry. (msp)


 

MDD 2011

MDD 2011

MDD 2011

MDD 2011

MDD 2011

MDD 2011

MDD 2011

MDD 2011

MDD 2011

MDD 2011

MDD 2011

MDD 2011

MDD 2011


 
 
MDD 2011

MDD 2011

MDD 2011

MDD 2011

MDD 2011

MDD 2011


 

Mestskí policajti medzi malými pacientmi

DOLNÝ SMOKOVEC – Medzi žiakov základnej školy pri Šrobárovom ústave detskej tuberkulózy a respiračných chorôb (ŠÚDTaRCH) opäť zavítali tatranskí mestskí policajti.

Neprišli však po stopách zlodejov či výtržníkov... Ich návšteva mala prozaickejší dôvod.

Na deti, z ktorých viaceré strávia v odlúčení od rodiny aj tri týždne, sa každoročne mestskí policajti snažia pozitívne pôsobiť a nájsť si čas na ich návštevu.
Prichádzajú medzi ne so sériou prednášok na tému prevencie nehodovosti na cestách, drogových závislostí a kriminality. „Prázdniny „klopú“ na dvere, preto je naším cieľom je aj to, aby si deti po návrate domov boli istejšie v pravidlách bezpečného správania na ceste,“ načiera do jednej z tém zameraných na žiakov prvého stupňa zástupca náčelníka Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry Jozef Štefaňák.

Úroveň detského povedomia v právnej oblasti i bezpečnosti detí vo virtuálnom svete treba neustále vhodne formovať. „Zvlášť v poslednom období sa množia prípady psychického, ba aj fyzického zneužitia detí, ktorého pôvodom boli internetové známosti,“ zhrnul tematiku prevenčnej prednášky Štefaňák.
Dokument o pražskej narkomanke Katke, ktorý mestskáči premietli žiakom druhého stupňa školy v liečebni na nich zapôsobil rovnako emotívne ako na ich zdravších rovesníkov.

Tatranskí mestskí policajti veria, že deti sa vrátia k rodičom s pevnejším zdravím a bohatšie o cenné rady z ich „dielne“. (luci.)
 


 

Šrobárov ústav 2011

Šrobárov ústav 2011

Šrobárov ústav 2011

Šrobárov ústav 2012

Šrobárov ústav 2012

Šrobárov ústav 2013

Šrobárov ústav 2013

Šrobárov ústav 2014

Šrobárov ústav 2014

Šrobárov ústav 2015

Šrobárov ústav 2015

Šrobárov ústav 2016

Šrobárov ústav 2016


 
 
Šrobárov ústav 2017

Šrobárov ústav 2017

Šrobárov ústav 2018

Šrobárov ústav 2018

Šrobárov ústav 2019

Šrobárov ústav 2019


 

Sociálne siete sú kriminálnym Eldorádom

Internet sa stáva čoraz dostupnejší a nájdete tam všetko. Jednoducho, stal sa už, akosi, neoddeliteľnou súčasťou života. Prináša väčšiu dostupnosť informácií, no na druhej strane, ruka v ruke prichádzajú aj nástrahy. Hitom týchto rokov je navštevovanie sociálnych sietí, kde sa ľudia zoznamujú, „chatujú“ a zanechávajú tam o sebe množstvo informácií. Tieto miesta sa stávajú živnou pôdou rozmáhajúcej sa kriminality a deti sú najohrozenejšou skupinou. „ Z našej strany Tatier zatiaľ nie, ale na poľskej strane sme už zaznamenali niekoľko prípadov, keď tínedžerov z Nového Targu i Zakopaného vylákali na stretnutie do Krakova, kde ich zneužili. Chceme deti vopred prichystať. Internet je „Eldorádo“ pre pedofilov,“ vysvetľuje riziká Jozef Štefaňák, zástupca náčelníka Mestskej polície Vysoké Tatry. Aj preto usporiadali besedu pre žiakov druhého stupňa základných škôl a stredoškolákov o tejto problematike. Hlavne deti informujú na sociálnych sieťach o celom svojom živote. Nedbajú na to, aké dávajú informácie, aké fotografie. „Po svete nám stále behá dosť ľudí, ktorí nie sú zdravo zameraní na deti, snažíme sa ich informovať, aby si zabezpečili svoje súkromie. Vysvetľujeme im o tom, čo môžu dávať na sociálne siete, čo by sa tam naopak nemalo objavovať. Fotky nie je problém ukradnúť a zverejňovať ich inde,“ hovorí Miroslav Schlesinger z Občianskeho združenia Spoločnosť proti kriminalite. Decká často uverejňujú o sebe všetky informácie, kde bývajú, aké majú telefónne číslo, kedy odchádzajú na dovolenku, kedy bývajú samé. To všetko sú informácie, ktoré prípadný páchateľ môže zneužiť. Láka ich komunikácia s dospelým svetom a neuvedomujú si aké to môže mať následky. Mladšie deti skôr hľadajú stránky s hrami, sťahujú si hudbu a pod. Staršie deti pociťujú potrebu nadväzovať nové známosti. Nahlásených často majú aj 300 – 400 priateľov, ale s koľkými skutočne komunikujú? Schlesinger však upozorňuje, že fotka nemusí korešpondovať s osobou, ktorá sa za ňou skrýva. „Môže tam byť človek o tridsať, štyridsať ba dokonca aj o päťdesiat rokov starší a trebárs si píše so žiakom piateho ročníka. Pri prednáškach sa deti často priznajú so svojimi skúsenosťami. Jedna piatačka sa priznala, že sa jej prihlásil päťdesiatročný muž z Paríža, ktorý mal pridané už aj meno jej „kamošky“. Keďže francúzštine nerozumela, vraj ho zo zoznamu vymazala. Šiestakom sa zase prihlásili muži z Holandska či Austrálie.“
Ako sa vyvarovať nebezpečenstiev, ktoré číhajú na internetových stránkach ? Rodičia by mali, určite, poznať počítač lepšie ako deti. Mali by poznať ako sa zabezpečuje, ako sa hľadá v jeho histórii, aké stránky dieťa navštívilo. Existuje aj blokovanie nechcených internetových stránok. Ďalšou nevyhnutnosťou je začať s osvetou u mladších detí, aby vedeli, že okrem závislosti, na ne číhajú aj iné nástrahy . A práve toto vidí riaditeľ Základnej školy s Materskou školou v Dolnom Smokovci ako problém. „Deti sú často zdatnejšími užívateľmi počítačov ako ich rodičia, preto nie je jednoduché ich skontrolovať. U nás na škole sme ešte takýto prípad nemali, ale určite som za prevenciu.“ Ako reagovali na otázky deti o sociálnych sieťach? Bernard chodí na Facebook vraj raz mesačne, pretože ho to nebaví. Jeho spolužiačka Simona síce tento portál navštevuje, „ale za priateľov mám len ľudí, ktorých skutočne poznám. Nie je podľa mňa normálne ak si dievčatá pridávajú roky alebo sa fotia v spodnej bielizni alebo v plavkách.“(ija)

Foto: Miroslav Schlessinger už viac ako rok chodí po školách a pútavou formou sa snaží upozorniť deti na nástrahy, ktoré na ne číhajú na internete. (ija)

Zdroj: Tatranský dvojtýždenník


 

Bezpečný net 2011

prednáška ZŠ T. Lomnica a Podles 13. 4 2011

prednáška ZŠ T. Lomnica a Podles 13. 4 2011
Autor: Miroslav Schlessinger

prednáška ZŠ T. Lomnica a Podles 13. 4 2011

prednáška ZŠ T. Lomnica a Podles 13. 4 2011
Autor: Miroslav Schlessinger

prednáška ZŠ T. Lomnica a Podles 13. 4 2011

prednáška ZŠ T. Lomnica a Podles 13. 4 2011
Autor: Miroslav Schlessinger

prednáška ZŠ T. Lomnica a Podles 13. 4 2011

prednáška ZŠ T. Lomnica a Podles 13. 4 2011
Autor: Miroslav Schlessinger

prednáška ZŠ T. Lomnica a Podles 13. 4 2011

prednáška ZŠ T. Lomnica a Podles 13. 4 2011
Autor: Miroslav Schlessinger

prednáška ZŠ T. Lomnica a Podles 13. 4 2011

prednáška ZŠ T. Lomnica a Podles 13. 4 2011
Autor: Miroslav Schlessinger


 
 
prednáška ZŠ T. Lomnica a Podles 13. 4 2011

prednáška ZŠ T. Lomnica a Podles 13. 4 2011
Autor: Miroslav Schlessinger

prednáška ZŠ T. Lomnica a Podles 13. 4 2011

prednáška ZŠ T. Lomnica a Podles 13. 4 2011
Autor: Miroslav Schlessinger

prednáška ZŠ T. Lomnica a Podles 13. 4 2011

prednáška ZŠ T. Lomnica a Podles 13. 4 2011
Autor: Miroslav Schlessinger


 

Kurz sebaobrany po prvý raz v Tatrách

Mestská polícia (MP) Vysoké Tatry pripravila kurz sebaobrany pre dievčatá, ženy a seniorov. V telocvični Základnej školy v Tatranskej Lomnici sa stretli záujemcovia o takýto rýchlokurz nielen z Tatier, ale aj z Veľkej Lomnice. „Kurz sebaobrany organizujeme po prvý raz, verím, že sa to ľuďom zapáčilo. U nás nedochádza často k prepadnutiam. Pohybujeme sa však aj po mestách, kde je väčšia pravdepodobnosť, že môže k takémuto stretu dôjsť. Odozva bola dobrá, takže sa budeme snažiť tieto kurzy zopakovať aj v ostatných častiach mesta Vysoké Tatry,“ povedal zástupca náčelníka MP Jozef Štefaňák.
Každý z nás sa môže dostať do nečakanej situácie, keď ho niekto napadne. Ako zareagovať? „Ak na vás niekto zaútočí, je potrebné vedieť zhodnotiť situáciu a odhadnúť svoje možnosti. V prípade, že si na agresora netrúfame, musíme utiecť, ak je opitý nesmiete mu pozerať do očí a reagovať na jeho pokusy o nadviazanie kontaktu,“ vysvetľuje inštruktor Miroslav Schlesinger.
Ak si však situácia vyžaduje spraviť niečo pre svoju záchranu, ľudia by mali vedieť aspoň pár základných ťahov ako útočníka paralyzovať a utiecť. Kurz bol cielený pre rizikové skupiny, ktoré sú najčastejšie ohrozené pri násilných činoch alebo lúpežných krádežiach. O tom, že ľudia majú záujem o sebaobranu, svedčí aj prítomnosť tatranských zástupkýň nežného pohlavia v lomnickej telocvični. „Som tu zo zvedavosti, už som mala taký zážitok zhruba pred dvadsiatimi rokmi. Zobrala som kabelku a útočník dostal po hlave. Mne sa nič nestalo, ale nie vždy to tak musí dopadnúť. Určite takýto kurz môže pomôcť. V dnešnej dobe je veľa agresivity a ženy doplácajú na to najviac,“ konštatuje Marta Bielčíková.
Dôležité je vedieť správne sa rozhodnúť. Agresor si svoju obeť väčšinou vyhliadne a prenasleduje ju. Vtedy je potrebné sa držať partie a neostávať sám. Ak žena prechádza ulicou sama a niekto ju začne prenasledovať, často sa stáva, že žena zabudne na všetko čo sa na kurze naučila. Schlesinger nabáda pomôcť si v takomto prípade lesťou, „ rýchla a dobrá pomoc je siahnuť po telefóne a „akože“ volať s niekým známym. No kde si, nevidím ťa, nevidím ťa.... á už ťa vidím! Páchateľ sa väčšinou vzdiali.“
Účastníčky sa naučili, dať bolestivý zásah, aby získali čas. Biť bezhlavo, akurát vyprovokuje agresora ešte k hrubšej sile. Konkrétne spôsoby obrany nebudeme zverejňovať, pretože účelom kurzov nie je podučiť prípadných agresorov, ale naučiť sa brániť potenciálnym obetiam. (ija)

Foto: Najskôr na figurantovi a následne vzájomne na vlastnej koži sa ženy a dievčatá učili zvládnuť napadnutie potenciálnym násilníkom. foto: ija 

Zdroj: Tatranský dvojtýždenník

 


 

Kurz sebaobrany 2011

kurz sebaobrany

kurz sebaobrany

kurz sebaobrany

kurz sebaobrany

kurz sebaobrany

kurz sebaobrany

kurz sebaobrany

kurz sebaobrany

kurz sebaobrany

kurz sebaobrany

kurz sebaobrany

kurz sebaobrany


 
 
kurz sebaobrany

kurz sebaobrany

kurz sebaobrany

kurz sebaobrany

kurz sebaobrany

kurz sebaobrany


 

Sociálne siete na internete nesú riziko

VYSOKÉ TATRY – S rozvojom počítačovej gramotnosti detí a mládeže stúpajú aj riziká súvisiace s používaním internetu. Na rôzne nebezpečenstvá, ktoré v tejto súvislosti hrozia mladým ľuďom, hovoril na besedách so žiakmi a študentami z Vysokých Tatier riaditeľ občianskeho združenia Spoločne proti kriminalite Miroslav Schlesinger.

Aj keď podľa informácií zástupcu náčelníka Mestskej polície vo Vysokých Tatrách Jozefa Štefaňáka sa na území mesta zatiaľ nestretli s prípadmi zneužitia detí, ktorí sa s páchateľmi zoznámili prostredníctvom internetu, na druhej strane Tatier však už áno. „Na poľskej strane Tatier už kolegovia zaznamenali viacero prípadov. Aj prostredníctvom takýchto besied chceme upozorniť na nebezpečenstvá internetu,“ konštatoval Jozef Štefaňák. Ako dodal, v susednom Zakopanom sa stalo, že pedofil z Krakova zneužil 13-ročné dievča, s ktorým sa zoznámil cez internet. Podobným prípadom bol 14-ročný chlapec z neďalekého Nového Targu, ktorého rovnako zneužil pedofil z Krakova.
„Sociálne siete sú rizikové najmä vtedy, ak na nich deti informujú o celom svojom živote a nedbajú na to, aké informácie tam dajú. Deťom sa snažíme vysvetliť, aby si zabezpečili súkromie, aké informácie môžu dávať na sociálne siete a aké tam vôbec nepatria. Je to problém, ktorý treba riešiť, a to citlivo, aj vzhľadom k veku a treba začať už s piatakmi,“ vysvetlil Miroslav Schlesinger, ktorý sa špecializuje na prevenciu pred počítačovou kriminalitou. Ako dodal, počas diskusií s deťmi zistil, že v každej jednej triede sa nájde nejaký problém. „Deti vyslovene láka komunikácia s dospelým svetom. Neraz sa stáva, že namaľované siedmačky, ôsmačky si dajú na web svoje fotografie, na ktorých vyzerajú oveľa staršie, a neuvedomujú si, že ich fotografie môžu byť zneužité buď teraz, alebo neskôr,“ dodal Schlesinger.

Ako poznamenal Anton Vízner z Kežmarku, ktorý má dcéru deviatačku a syna siedmaka, o rizikách spojených s používaním internetu s deťmi často diskutuje. „Ak sú na nejakých stránkach, tak si všímam to, kde sú. V prípade, že na nejakú stránku, kde sa treba registrovať, zadávajú svoje údaje, tak im vždy zdôrazňujem, aby tam nedávali svoje fotky, telefónne čísla, dátum narodenia a podobne. Často na internete hľadajú nejaké veci do školy, tiež „fejsbukujú“, iné stránky, myslím, navštevujú len zriedka,“ hovorí zo svojich skúseností otec dvoch detí. Ako dodal, dnes, keď sa na internet dokážeme pripojiť skoro z každého miesta, ťažko niečo striktne zakazovať v tejto oblasti, lebo surfovať na nete môžu v škole, u kamarátov alebo hocikde inde. „Skôr je to o výchove k poriadku a zodpovednosti. Musia vedieť o komplikáciách, ktoré môžu spôsobiť sebe alebo iným. V najhoršom prípade si to viem ošetriť zablokovaním, resp. zaheslovaním nežiaducich stránok v routeri, ktorý má podobne, ako niektoré iné zariadenia prenášajúce obrazové či zvukové dáta, tzv. rodičovský zámok,“ uzavrel.

Zdroj: Podtatranské noviny č. 16 zo dňa 19. apríla 2011
Autor: Marcela Nováková
 


 

Drogy nie 2011

prednáška SOU 11.4 2011

prednáška SOU 11.4 2011

prednáška SOU 11.4 2011

prednáška SOU 11.4 2011

prednáška SOU 11.4 2011

prednáška SOU 11.4 2011

prednáška SOU 11.4 2011

prednáška SOU 11.4 2011

prednáška SOU 11.4 2011

prednáška SOU 11.4 2011

prednáška ZŠ T. Lomnica a Podles 13. 4 2011

prednáška ZŠ T. Lomnica a Podles 13. 4 2011


 
 
prednáška ZŠ T. Lomnica a Podles 13. 4 2011

prednáška ZŠ T. Lomnica a Podles 13. 4 2011

prednáška ZŠ T. Lomnica a Podles 13. 4 2011

prednáška ZŠ T. Lomnica a Podles 13. 4 2011


 

Dopravná výchova v materských školách

V Materskej škole v Tatranskej Kotline odštartovali tatranskí mestskí policajti ďalšie, v poradí už tretie, kolo náučných besied zameraných na základy dopravnej výchovy pre najmenších. Spoznať symboliku semaforu, pochopiť prečo je dôležité prechádzať cez cestu len tam, kde je vyznačený priechod pre chodcov, či poznať pár základných dopravných značiek je dôležité už pre predškolákov. Nečudo, veď počty motorových vozidiel sa znásobujú z roka na rok a štatistiky dopravných nehôd sú alarmujúce. „Pre deti máme prichystanú novinku v podobe magnetických tabúľ znázorňujúcich cestnú premávku a presúvaním imitácií motorových vozidiel a dopravného značenia si môžu deti sami modelovať rôzne situácie na cestách a tým sa aj učiť ako sa správne zachovať,“ povedal zástupca náčelníka Mestskej polície Vysoké Tatry Jozef Štefaňák.
Magnetické tabule by mohli pomôcť aj učiteľkám v materských školách. Základným heslom tohto projektu je vidieť a byť videný. Najskôr boli škôlkarom rozdané reflexné vesty, potom malí zajačikovi, ktorých si mohli pripnúť na tašky či oblečenie. Ďalšou pomôckou je premietanie filmu o zajačikovi Becepáčikovi, s ktorým sa deti učia spoločne zvládnuť cestnú premávku. „Snažíme sa zohnať ešte značky, ktoré boli vyhotovené pri realizácii podobného projektu. Zvyknú byť osadzované pred školskými zariadeniami a informujú vodičov o tom, že tadiaľ prechádzajú deti,“ dopĺňa Štefaňák.
Ako povedala riaditeľka kotlinskej materskej školy Alena Želonková „chodievame s deťmi na prechádzky a tam sa už snažíme naše vedomosti zužitkovať v praxi. Hľadáme značky, ktoré poznáme, učíme sa prechádzať cez cestu. V rámci osnov máme preto vyčlenený aj jeden, takzvaný dopravný týždeň.“
Dopravnej tematike sa mestskí policajti budú venovať aj v nadchádzajúcich jarných mesiacoch, či už v podobe dopravného ihriska pre žiakov prvého stupňa základných škôl, alebo prednáškami pre ich starších spolužiakov a študentov stredných škôl. (ija)

Foto: Magnetická tabuľa je novinkou, ktorá deťom pomôže modelovať si rôzne situácie cestnej premávky. Túto didaktickú pomôcku dostanú všetky tatranské materské školy.

Zdroj: Tatranský dvojtýždenník.
 


 

BECEP2011

Dopravná výchova v materských školách

BECEP2011

Dopravná výchova v materských školách

BECEP2011

Dopravná výchova v materských školách

BECEP2011

Dopravná výchova v materských školách

BECEP2011

Dopravná výchova v materských školách

BECEP2011

Dopravná výchova v materských školách

BECEP2011


 
 
Dopravná výchova v materských školách

BECEP2011

Dopravná výchova v materských školách

BECEP2011

Dopravná výchova v materských školách

BECEP2011


 

Hľadajú správnu voľbu!

TATANSKÁ LOMNICA – Od včera je v lomnickej základnej škole interaktívna výstava venovaná prevencii detí vo veku 9 až10 rokov na návykové látky pod názvom Tvoja správna voľba.
„Cieľom projektu je snaha o elimináciu trestnej činnosti pod vplyvom návykových látok a informovanie o škodlivosti ich užívania so zameraním na tabak, alkohol a marihuanu. Psychológovia upozorňujú, že už v tejto vekovej kategórií zvyknú mať deti prvé skúsenosti a preto je potrebné u nich začať s osvetou,“ konkretizoval Ľubomír Minarič, hovorca Okresného riaditeľstva Policajného zboru SR v Poprade.
Deti sú rozdelené do štyroch skupín, pri každom paneli je jeden animátor, ktorý sa s nimi rozpráva. Pomocnými a nenútenými otázkami ich navádza na správne pochopenie problematiky. „Keď sa deti rozprávajú o týchto veciach s učiteľkou, berú to laxne. Keď však vidia uniformu, zvyknú mať rešpekt a dá sa s nimi dobre pracovať. Častokrát sa kdečo dozvieme z domácej kuchyne. My im to nezakazujeme, snažíme sa im vysvetliť ako to škodí na vnútorné orgány detského organizmu, a že oni sami si ničia svoje zdravie,“ doplnil Minarič. Zo všetkých stanovíšť sa najviac deti pristavujú pri naaranžovanom väzení, ktoré im hrozí pri požívaní omamných látok. Výstava vzbudzuje u detí rešpekt a ako povedala žiačka piatej triedy Lucia Ištoková, „je dobré zúčastniť sa takýchto projektov, aby sme získali čo najviac informácií o drogách. Potom nás to menej pokúša ich vyskúšať.“
Policajti sa stretávajú s rôznymi prípadmi, hlavne z regiónov, kde je väčšia koncentrácia rómskej populácie. Tam, po dňoch, kedy sa vyplácajú dávky v nezamestnanosti, prídu deti do školy a ešte je z nich cítiť alkohol.
Výstava od 26. januára 2010 putuje po Košickom a Prešovskom kraji. Počas týždňa sa na ňu prídu pozrieť nielen deti zo všetkých troch tatranských základných škôl, ale aj zo Ždiaru a Lendaku. Končiť by mala v máji tohto roku a predpokladá sa, že takouto formou bude oslovených vyše 19-tisíc detí. Projekt je financovaný z peňazí Európskej únie. Panely nakreslili a vytvorili študenti Vysokej školy múzických umení v Bratislave.
Mesto Vysoké Tatry sa prostredníctvom mestskej polície pravidelne zapája do podobných projektov, ktoré majú preventívno-vzdelávací charakter a mohli by nájsť správnu cestu našim najmladším spoluobčanom. (ija)

Foto: Spoločnými silami zástupcovia PZ SR a mestskí policajti hľadajú rôzne interaktívne formy osvety o vplyve návykových látok a ich pôsobenia na detský organizmus. Na deti najväčšmi zapôsobil panel znázorňujúci väzenie.

Zdroj: Tatranský dvojtýždenník

 


 

Hľadajú správnu voľbu 2011

Hľadajú správnu voľbu 2011

Hľadajú správnu voľbu 01

Hľadajú správnu voľbu 2011

Hľadajú správnu voľbu 02

Hľadajú správnu voľbu 2011

Hľadajú správnu voľbu 03

Hľadajú správnu voľbu 2011

Hľadajú správnu voľbu 04

Hľadajú správnu voľbu 2011

Hľadajú správnu voľbu 05

Hľadajú správnu voľbu 2011

Hľadajú správnu voľbu 06


 
 
Hľadajú správnu voľbu 2011

Hľadajú správnu voľbu 07

Hľadajú správnu voľbu 2011

Hľadajú správnu voľbu 08

Hľadajú správnu voľbu 2011

Hľadajú správnu voľbu 09


 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka