Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu vodorovná

Rok 2007

Piatok sviatok
Deti tatranských škôl oslavovali Medzinárodný deň po štvrtýkrát spolu s Mestskou políciou Vysoké Tatry. Hlavnému organizátorovi, ktorým boli členovia Mestskej polície, pomohli pri prezentácii práce poriadkových a záchranných zložiek členovia Horskej záchrannej služby (HzS) oblastné stredisko, hasiči HaZZ Poprad a OO Policajného zboru Vysoké Tatry. Hravou náučnou a oddychovou formou získavali deti komplexnú predstavu o súčinnosti zložiek integrovaného záchranného systému.
Školákom z Tatranskej Lomnice sa neúnavne venovali všetci účinkujúci dopoludnia v piatok 1. júna na Relax park jazierku.
Na takmer skutočnú lanovku, zostrojenú z lán a karabín čakal „štrúdlik“ detí a akoby z neho neodbúdalo. Ponad vodu sa v závesnej sedačke povozila asi len polovica detí, ktoré mali záujem. Traja Michalovia – Gerčák, Kriššák, Pipta, Boby Štofan, Peťo Zavacký na terénnej štvorkolke, psy Lars a Tiger boli persónami rovnako obliehanými ako hasiči na „parádnom aute s húkačkou“, ako poznamenal očarený Maťko. Karol Petro a Peter Košár trpezlivo a do omrzenia vysvetľovali, ukazovali. Deti zvládli takmer ukážkový zásah vodou z vodnej prúdnice. S rešpektom obchádzali jedno z deviatich výjazdových vozidiel HaZZ Poprad, Mercedes Benz. Nazerali do jeho útrob, kde bol pedantne zoradený materiál – rezač skiel, ručné čerpadlo, rozbrusovačka, snehový hasiaci prístroj a iné neodmysliteľné náradie, potrebné pri zásahu.
Maťko a ďalší spolužiaci si v ten deň vyskúšali, s pomocou členky MsP Ľubky Petrigáčovej, ako sa nasadzuje policajná kukla, páčilo sa im dorozumievanie vysielačkami. Súťažili v nosení loptičky na lyžičke, na čo dozreli „policajným okom“ členovia MsP Marián Nedorost a Jozef Štefaňák. Predviedli im použitie služobnej zbrane, fingovaný zásah.
Chlapci sa pretekali, kto čo ešte nevyskúšal: „Pôjdem ešte na štvorkolku,“ hlásil Kristián. Adam už stihol: „ opiecť aj zjesť dobrú klobásku.“ Riškovi sa páči všetko, „vyskúšal by som ešte raz lanovku, štvorkolku, všetko...“
Pre školákov v Dolnom Smokovci, organizovala MsP rovnakú akciu nasledujúci pondelok 4. júna priamo v areáli školy. Ako sa nechali počuť, takto by oslavovali aj celý školský rok.(luci)

Zdroj: Tatranský dvojtýždenník č. 12


 

MDD 2007

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 

 

 

    Vysoké Tatry - Jazdu cez semafory, prejazd križovatkou riadenou policajtom či správny prechod cez priechod pre chodcov. Aj takéto
zručnosti získavali deti z najvyšie položenej Základnej školy /ZŠ/ na Slovensku, vo Vyšných Hágoch vo Vysokých Tatrach počas jazdy
na mobilnom dopravnom ihrisku.

    Školáci z Vyšných Hágov tak mali po prvýkrát možnosť otestovať si teoretické poznatky z dopravnej výchovy aj v praxi.
" Blížia sa letné prázdniny . Deti ostávajú často bez dozoru rodičov a často sa stávajú účastníkmi cestnej premávky. Tým, že im umožníme vyskúšať si niektoré dopravné situácie v praxi, na dopravnom ihrisku, situácie v praxi, na dopravnom ihrisku, pripravíme ich na niektoré situácie a znížime tak nehodovosť detí, " vysvetlil cieľ akcie zástupca náčelníka Mestskej polície /MsP VT/ Vysoké Tatry Jozef Štefaňák. Ako ďalej dodal , na území Vysokých Tatier nie sú svetelné križovatky. Mnohé deti tak nevedia, ako majú cez takúto križovatku prechádzať.

   Deti z Vyšných Hágov mali z jazdy po dopravnom ihrisku radosť.  "Jazdím takto prvýkrát a celkom sa mi to páči," popvedala nám desaťročná Veronika.Jej o dva roky staršia spolužiačka ocenila aj dobrú teoretickú prípravu."Naučila som sa napríklad, že pre deti sa musí v aute používať autosedačky," prezradila.

   MsP VT má už niekoľko rokov opd dohľadom dopravnú výchovu na tatranských ZŠ. Doteraz školáci nadobúdali iba teoretické poznatky.Vlani mali možnosť prvýkrát vyskúšať si jazdu v dopravnom ihrisku školáci z Dolného Smokovca a Tatranskej Lomnice.

    V tomto roku začala MsP VT spoluprácu so Slovenským autoturist klubom. Ten zapožičal mobilné dopravné ihrisko.V nastávajúcom školskom roku budú pracovníci klubu tatranským žiakom prednášať o dopravnej výchove. Mobilné dopravné ihrisko si mohli včera vyskúšať
žiaci zo ZŠ v Dolnom Smokovci, dnes sa presunie do Tatranskej Lomnice.

 

 autor: Oliver Ondráš
Zdroj: TATRANSKÝ DENNÍK KORZÁR

 


 

Mobilné dopravné ihrisko 2007

mobilné dopravné ihrisko T. Lomnica
mobilné dopravné ihrisko T. Lomnica
mobilné dopravné ihrisko T. Lomnica
mobilné dopravné ihrisko T. Lomnica
mobilné dopravné ihrisko T. Lomnica
mobilné dopravné ihrisko T. Lomnica

 
 
mobilné dopravné ihrisko T. Lomnica
mobilné dopravné ihrisko T. Lomnica
mobilné dopravné ihrisko T. Lomnica
výkres
preukaz
výkres 2

 
 

 

 

 Domováci jazdia ako draci

    Vraj médiá majú moc... O ich pozitívnom vplyve svedčí uskutočnenie podujatia, ktoré iniciovala rozhlasová reportáž z detského mobilného ihriska medzi školákmi najvyššie položenej školy na Slovensku. Ale pekne po poriadku.

    V minulom školskom roku zavítalo na pôdu tatranských škôl Prvé mobilné dopravné ihrisko. Členovia Národného automotoklubu (NAMK) z Banskej Bystrice prišli na pozvanie Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry s praktickou ukážkou dopravnej výchovy a teóriou zdravotnej výuky za asi osemdesiatimi žiakmi prvého stupňa. Ohlas bol mimoriadny!

    Tento rok zapojili členovia MsP širší počet žiakov všetkých troch tatranských škôl. Tentoraz v spolupráci so Štefániou Piovarcsyovou zo Slovenského autoturist clubu (SATC), zorganizovali členovia MsP Jozef Štefaňák a Marián Nedorost seriál praktických ukážok. Záver školského roka je nanajvýš aktuálnym obdobím na získanie, či potvrdenie zručností a vedomostí malých účastníkov cestnej premávky, preto padla voľba praktickej dopravnej výchovy na predprázdninový termín. Hneď v úvode série podujatí, 25. júna do ZŠ na Vyšných Hágoch, prišli aj pozvané médiá. Zakrátko znela z éteru hodnotná informácia...

    Jaroslavu Tomášovú, poverenú riadením Detského domova v Spišskom Štiavniku, v ten deň zaujala reportáž v rádiu Expres o mobilnom dopravnom ihrisku. To by bolo niečo pre chovancov domova! Detektívne vlohy ju priviedli na stopu policajtov - aký milý paradox. Od myšlienky k realizácii bol len krôčik. Hoci plný manžérskych a logistických drobností. Niekoľko telefonátov, dohoda termínov, „protekcia u tvorcu počasia“ pre akciu pod holým nebom...

    Napokon v piatok 6. júla zamierilo do Spišského Štiavnika na Slnečnú ulicu č. 421 auto tatranskej mestskej polície nasledované autom SATC.

    Vzdialené boli tatranské štíty so zasneženými čiapkami... Chlad vystriedalo v podhorí zubaté júlové slniečko a vrúcne privítanie deťmi v detskom domove.

     Nedočkaví kolobežkári, ktorých sa vo veku od sedem do dvadsať rokov nazbieralo tridsaťjeden, sledovali inštaláciu (stavbu, zostavovanie,...) simulovanej križovatky. Tú členovia mestskej polície vytvorili z takmer desiatky dopravných značiek. Aby bola situácia hodnoverná, pribudol prechod pre chodcov, svetelné signalizačné zariadenie a policajný regulovčík (člen MsP) na križovatke.

     Kým sa deti sústredene venovali praktickej hre, zástupca náčelníka MsP Vysoké Tatry Jozef Štefaňák sa pustil do obhajoby prednášky: „Deti sa počas leta častejšie stávajú účastníkmi cestnej premávky. Na slovenských cestách ročne zomiera šesťsto ľudí, z toho je šesťdesiat detí! V lete stúpa počet úrazov o 100%. Približne tretina smrteľných úrazov detí do štrnásť rokov sa stáva na cestách. Enormne vzrastá počet detí, ktoré nemajú ani len základné informácie o správaní sa v dopravných situáciách. Takouto cestou sa snažíme prispieť k zníženiu nehodovosti detí.“ Kým sa najmenšia obyvateľka detského domova v súčasnosti, sedemročná Evička snaží na kolobežke, Jaroslava Tomášová prikyvuje: „Jazda na bicykli a kolobežke je skúsenostným zážitkom pre deti. Sme radi, že táto akcia sa nám podarila. Deťom sa snažíme pestrou ponukou obohatiť letnú činnosť.“ Ondrej sa s dešpektom prizerá, neskôr mu kamaráti rozpovedia svoje zážitky. Lukáš, Július, Simona a ostatné deti sa snažia. Po takmer dvojhodinovej demonštrácii situácie na križovatke Jaroslava Tomášová s uspokojením konštatuje: „deti získali v rámci odbornej prednášky vedomosti z oblasti správania sa cyklistov na cestách, spoznávali význam dopravných značiek. Priamo v teréne – dopravnom ihrisku, si mohli deti osobne vyskúšať jazdu na bicykloch a kolobežkách s rešpektovaním dopravných pravidiel a za priamej asistencie polície. Ocenením pre deti bolo získanie „Preukazu cyklistu.

    Nakukli sme do detských izbietok. Čestné miesto na poličke dostal „Preukaz cyklistu“. Celkom nakoniec odovzdali členovia MsP deťom sponzorský dar – sladkosti, čo bolo už len sladkou príjemnou bodkou za morom dojmov, zážitkov a skúseností... Organizátorov – členov Mestskej polície Jozefa Štefaňáka, Mariána Nedorosta a Štefániu Piovarcsyovú zo SATC vyprevádzali slová ocenenia ústretovosti, ochoty a humánneho prístupu. Niekedy zas dovidenia?

 

 luci


 

Mobilné dopravné ihrisko pre Detský Domov Sp.Štiavnik

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 

Pomohli ľuďom v núdzi.
Policajti z Tatier zorganizovali zbierku vecí pre sociálne odkázaných


Vyoké Tatry - Mestskí policajti z Tatier zorganizovali zbierku vecí pre ľudí v núdzi. šaty, hračky, televízory, rádiá, šijacie stroje, nábytok či športové potreby skončili v rukách sociálne odkázaných ľudí z cirkevného inštitútu v Žakovciachv okrese Kežmarok.
"Obyvatelia Vysokých Tatier majú vo svojich domácnostiach kopu vecí, ktoré nepoužívajú," uviedol zástupca náčelníka Mestskej polície Jezef Štefaňák. "Práve tieto predmety často končia pohodené pri kontajneroch, kde ich nivočia bezdomovci. Takto ich ešte môžu zužitkovať ďaľší ľudia." Na odvoz vyzbieraných vecí zabezpečili mestskí policajti nákladné auto. "Doma mi na to padá prach, tak som to radšej priniesol, nech sa tam z toho deti radujú," povedal nám dôchodca Ferdinand Horváth (70), ktorý daroval lyžiarky. "Budem rada, keď tieto veci ešte poslúžia niekomu inému," dodala Iveta Bohušová (42) so škatuľou zachovaných šiat. Z Tatier odviezli zo Žakoviec dva plné nákladiaky nábytku, ošatenia, hračiek, rádií televízorov a ostatných darov.

Autor: Braňo Bielený
Zdroj: Nový Čas 13.10.2007


 

MSP Pomohli ľuďom v núdzi 2007

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka


 
 
Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka


 

Polícia v Tatrách navštevuje kluby dôchodcov

Vysoké Tatry (mna) So sériou prednášok Spoločne za bezpečnosť začala Mestská polícia vo Vysokých Tatrách navštevovať miestne kluby dôchodcov. Po dôchodcoch z Tatranskej Lomnice, T. Kotliny a Štrbského Plesa, ktorí si rady policajtov, ako sa brániťpred rôznymi podvodníkmi, vypočuli minulý týždeň, prídu v závere októbra na rad aj dôchodcovia zo Smokovcov.
Podvodníci si od starších ľudí dokážu vymámiť peniaze pod najrozličnejšími zámienkami. Najčastejšie sa predstavujú ako zástupcovia sociálnej, zdravotných poisťovní, plynárov, energetikov apod zámienkou preplatkov či nedoplatkov vniknú do domu alebo bytu a ukradnú peniaze. V Tatrách síce nie je taká anonymita ako vo veľkých mestách, aj tu sa však občas obyvatelia strtnú s podvodníkmi. Naposledy takýto prípad zaznamenali vlani v Dolnom Smokovci, kde miestneho obyvateľa zastavili neznámi ľudia s tým, že mali výstavu oblečenia v Poprade, niečo sa im zvýšilo a chcú mu to darovať. "Keď prišli k nemu domov, vylákali od neho 18-tisíc korún," uviedol jeden s príkladov zástupca náčelníka Mestskej polície vo Vysokých Tatrách Jazef Štefaňák. Mestská polícia vo Vysokých Tatrách udržuje osobné kontakty aj s políciou na poľskej strane Tatier, v Podhalí. "Ti nám siganlizovali, že v poslednom čase s azvýšil počet prípadov, keď dôchodcom zavolal vnuk, syn alebo vnučka , že mal nehodu, potrebuje nejaké peniaze a pošle pre ne známeho. Ľudia im tak v dobrej viere vydali väčší obnos peňazí," priblížil jednu s najčerstvejších fínt podvodníkov Jozef Štefaňák. S ňou sa v Tatrách síce ešte nestretli , ale ako dodal, zločin nepozná hranice a na prílišnú dôverčivosť už mnohí ľudia doplatili. "Dô verčivosť podľa mňa súvisí s IQ. Dôverčiví vývajú väčšinou ľudia , ktroí sú menej vzdelaní, menej rozhľadení," poznamenala jedna sa účastníkov prednášky Mariana Zverková.
Mestská polícia okrem prednášky dôchodcom tiež rozdala letáky s radami, ako zvýšiť svoju bezpečnosť na ulici.

Zdroj: Podtatranské Noviny 9.10.2007


 

Susedská hliadka 2007

Polícia v Tatrách navštevuje kluby dôchodcov

Polícia v Tatrách navštevuje kluby dôchodcov

Polícia v Tatrách navštevuje kluby dôchodcov

Polícia v Tatrách navštevuje kluby dôchodcov

Polícia v Tatrách navštevuje kluby dôchodcov

Polícia v Tatrách navštevuje kluby dôchodcov

Polícia v Tatrách navštevuje kluby dôchodcov

Polícia v Tatrách navštevuje kluby dôchodcov

Polícia v Tatrách navštevuje kluby dôchodcov

Polícia v Tatrách navštevuje kluby dôchodcov


 

Nulovú toleranciu šikanu

Pojem, ktorý sa udomácnil v pedagogicko-psychologickej terminológii posledných rokov preukázateľnou, no častokrát ťažko dokázateľnou prítomnosťou, je nevítanou a obávanou „metlou“. V mnohých prípadoch narušené rodinné vzťahy, negatívne výchovné vplyvy sú živnou pôdou na to, aby detská agresivita prerástla z nevinných prekáračiek do jednoznačného šikanu. Psychológovia potvrdzujú, že ten, kto ubližuje, má problém. Najčastejšie prejavovaný býva v školách – detských kolektívoch, podľa prieskumov pedagogicko-psychologických poradní sa prvé príznaky poukazujúce na existenciu vzťahov agresor – obeť vyskytujú už v predškolských zariadeniach. Šikanom sa rozumie psychické manipulovanie a týranie, slovná agresivita, až fyzické napádanie obete s úmyslom získať osobnú prevahu, ovládať druhého človeka, nevylučuje sa aj zvedavosť, nuda a zisk skúseností z vlastnej dominancie.
Adresnou a najúčinnejšou a metódou je prevencia antisociálneho správania. Pracovníci Mestskej polície Vysoké Tatry pripravili v spolupráci s pracovníčkou Krajskej pedagogicko-psychologickej poradne Mgr. M. Csordásovou jednodňovú sériu prednášok, tentokrát pre žiakov druhého stupňa ZŠ Tatranská Lomnica, zameranú na elimináciu neduhov – šikan (5. – 8. ročník), drogová závislosť(deviataci). „Apelujeme na učiteľov, keďže šikan je charakteristický pre detské kolektívy. V máločlennej rodinnej komunite sa agresor môže javiť úplne inak, netrúfa si realizovať prejavy nadradenosti, prípadne rodičia netušia, ba popierajú takéto prejavy vlastného dieťaťa,“ vysvetľuje zástupca náčelníka MsP Jozef Štefaňák.
„V prípade podozrenia z upevňovania si moci šikanom, je „vďaka“ vynaliezavosti agresora nesmierne náročné dokazovanie viny. Pseudomorálka detského kolektívu, fatálny omyl v podobe konfrontácie obete s agresorom a davová psychóza strachu eliminujú jednoznačnosť a rýchlosť likvidácie nepriaznivých príznakov rozkladu detských osobností,“ dodáva Štefaňák.
„Dôležité je rozpoznanie, kedy ide ešte o žart a kedy konanie hraničí so šikanovaním,“ pripomína člen MsP M. Nedorost.
Minulý školský rok sa nepotvrdilo v škole podozrenie zo šikanu. Chlapec, berúci peniaze rodičom sa snažil zvaliť vinu na imaginárneho agresora.
Napriek tabuizovaniu oboch diskutovaných tém deti prekvapili zapájaním sa do diskusie a relatívnym prehľadom v problematike, takže organizátori v závere konštatovali opodstatnenosť a potrebnosť prevencie. Rovnako ako celospoločenská diskusia pojednáva o drogovej závislosti, o dôležitosti prevencie, Európa zvažuje informovať konzumentov alkoholu o nevhodnosti požívania do veku 21 rokov a upozornenie umiestniť na etikety tak ako je to na tabakových výrobkoch.  (luci)

Zdroj: Tatranský dvojtýždenník č. 9/2007


 

Nulovú toleranciu šikanu 2007

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 

 

Vysoké Tatry – Tatranská mestská polícia /MP VT/ začala minulý týždeň s prednáškami oboznamovať najrizikovejšie skupiny chodcov so základnými pravidlami bezpečnosti na cestách. V rámci projektu Vidieť a byť videný v týchto dňoch muži v uniformách rozdávajú reflexné pásky najmladším žiakom všetkých troch základných škôl v meste Vysoké Tatry. S rovnakým účelom navštívia aj všetkých 5 tatranských klubov dôchodcov od Štrbského Plesa po Tatranskú Kotlinu. Podľa zástupcu náčelníka MP VT Jozefa Štefaňáka reflexný materiál na odeve chodcov môže pri zabránení dopravnej kolízie zohrať kľúčovú úlohu. ,,Sami z praxe vieme, že pri viditeľnosti chodcov to vytvára obrovský rozdiel. Neraz stačia hoci aj malé, 5-centimetrové reflexné body na obuvi a chodcov vidno z neporovnateľne väčšej vzdialenosti, kým je ešte čas.“ Deti v ZŠ Tatranská Lomnica strážcom zákona sľúbili, že reflexné pásky budú používať. ,,Určite si ju dám na seba, keď pôjdem o siedmej večer z tréningu domov,“ sľúbil druháčik Edo Bajkoš. Jeho učiteľka Marta Bobulová s úsmevom podotkla, že vzhľadom na chlapcovu aktivitu a množstvo športov, ktorým sa venuje, by sa konkrétne Eduardovi zišlo viacero pások naraz. ,,Jednoznačne tieto aktivity policajtov sú vítané a veľmi potrebné,“ doplnila M. Bobulová. ,,Aj ja budem pásku používať, je to potrebné,“ potvrdila nadšenie detí z prednášky policajtov prváčka Martinka Mešárová. J. Štefaňák poznamenal, že aj keď efektívnosť preventívnych projektov nie je nikdy možné presne vyčísliť, oplatí sa v nich pokračovať. ,,Ak jarné rozdávanie pások zachráni čo i len jeden život na Slovensku, prostriedky do toho vložené budú mať zmysel.“


                                                          Zdroj: Korzár 28.3.2007


 

Reflexný materiál 2007

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 

Študentom prednášali o „bielom mäse“. 
 
Horný Smokovec – Prevencia a informovanosť je najpodstatnejšia vec v boji, po drogách a zbraniach s tretím najrozšírenejším okruhom kriminality.
 
Presvedčili sa o tom aj študenti tretieho a štvrtého ročníka Stredného odborného učilišťa (SOU) spoločného stravovania v Hornom Smokovci. Tí včera v rámci vyučovania besedovali so zástupcom náčelníka mestskej polície Vysoké Tatry Jozefom Štefaňákom. Výber tejto školy nebol náhodný. Perspektívny odbor kuchár-čašník je lákadlom vyššieho zárobku v zahraničí. Väčšina týchto študentov po skončení školy odchádza pracovať do zahraničia. Podľa zástupcu náčelníka MsP. sa netransparentné agentúry orientujú práve na servírky a kuchárky. Tieto zamestnania patria do najrizikovejšej skupiny.
 
Prednáška spolu s filmom ( Lilja 4-ever) z prostredia nútenej prostitúcie bola doplnená propagačnými letákmi. Podľa pracovníka vnútorného odboru Okresného riaditeľstva policajného zboru v Porade Ľubomíra Mlynariča, nie je takáto prevencia zbytočná. „ Pre nás je dôležité, aby mali tieto dievčatá aspoň aké také základy, úplne pripraviť ich na to nikto nemôže.“
 
Študentky mali dojmy z prednášky viac menej totožné. „ Je to poučenie do života, dúfam že nám to pomôže,“ zhodli sa štvrtáčky Monika Zigová, Anna Stupáková a Michaela Košárová.(fab)
 
Čo radí polícia: 

  • Preveriť si agentúry a ľudí, ktorý v nej pracujú.
  • Nedovzdávať agentúre mobilný telefón.
  • Nenechať si na mieste odobrať pas, požiť niekým ponúkané omamné látky a pod.
  • Ak máte problém skontaktovať sa s domovskou ambasádou, aktivizovať políciu.
     
    Zdroj: Korzár 21.3.2007

 

Riziká práce v zahraničí 2007

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka