Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Obchod s ľuďmi 2009

Človek nie je na predaj!

  HORNÝ SMOKOVEC – Stredoškoláci zo Strednej odbornej školy museli zahraničnú stáž po neblahej skúsenosti spred dvoch rokov oželieť. Pas aj telefón jednej zo študentiek zadržiaval člen vedenia hotela a hoci sa situácia napokon rozuzlila, krušné chvíle zažívala dievčina, jej rodičia a vedenie školy doma na Slovensku.
  Témy – obchodovanie s ľuďmi - sa ujali pracovníci Mestskej polície Vysoké Tatry, uvedomujúc si, akú dôležitú úlohu pri akejkoľvek kriminalizujúcej činnosti zohráva prevencia. Študentom Strednej odbornej školy v Hornom Smokovci v spolupráci s Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM) zostavili odbornú prednášku na tému nelegálneho obchodovania s ľuďmi, ktorú doplnili distribúciou brožúriek s kontaktnými adresami slovenských veľvyslanectiev v cudzine a zošitkom Ako sa nestratiť vo svete..
  „Nelegálny obchod s ľuďmi je v celosvetovom meradle na druhom mieste hneď za nelegálnym obchodom so zbraňami, a dokonca predbehol aj obchod s drogami,“ varuje na základe výsledkov štatistických výskumov a podkladov svetových organizácií zameraných na boj proti obchodovaniu s ľuďmi zástupca náčelníka Mestskej polície Vysoké Tatry Jozef Štefaňák.
  Otvorenie hraníc, spájanie Európy, ktorým vyvrcholilo obdobie posledných pätnástich – dvadsiatich rokov po páde komunizmu v strednej Európe viedli k nárastu obchodovania s ľuďmi. Podľa sociológov totiž paradoxné sprísnenie imigračnej politiky zhoršilo situáciu ekonomicky najzraniteľnejších vrstiev. Reštrikčné opatrenia „ruka v ruke“ idú s organizovanou kriminalitou – obchodnými kanálmi „pretekajú“ na jednu stranu obete obchodu s ľuďmi napríklad za lepším životom, no v opačnom smere zisky na financovanie zbraní a obchod s drogami. „Väčšina žiakov po skončení tejto školy uvažuje o práci v zahraničí ako kuchári alebo čašníci, z dôvodov zlepšenia sa v jazyku, nabratia nových skúsenosti, no z dôvodu istej ľahostajnosti - mne sa to nemôže stať - alebo naivity, sú ľahkou korisťou obchodníkov s bielym mäsom. Obchod s ľuďmi je však vecou nás všetkých, preto nemôže nik povedať - mňa sa to netýka,“ poukazuje Štefaňák na možnosti verbálneho boja proti novodobému otroctvu.
  Podľa reakcií študentov sú im známe prípady medializácie novodobého otroctva, no policajti upozorňujú na predvídanie okolností, ktorým môžu byť vystavení mladí neskúsení ľudia na ceste za poznaním. (luci)


Prečo, prečo?
- obchodovanie s ľuďmi je - získavanie, preprava, ukrývanie alebo prijímanie ľudí za účelom ich zneužívania ( pod hrozbou použitia sily, zneužitia, klamstva, vydieranie vďaka neznalosti právnych noriem – obeťou sa ľudia stanú vo väčšine prípadov za hranicami domoviny...)
- ženy predstavujú 80% obetí obchodovania s ľuďmi a sú obzvlášť vystavené riziku, že sa stanú „sexuálnym tovarom“
- odhadom sa ročne obeťami tohto celosvetového fenoménu stáva až 700 tisíc ľudí, no počet skutočných obetí prevyšuje počet identifikovaných obetí...
- každý siedmy prípad sa odohráva na území Európskej únie
- podiel detí ako obetí je alarmujúci, odhaduje sa, že až 40 –50%
- „v pazúroch“ obchodníkov s ľuďmi je v súčasnosti zrejme 2,5 milióna ľudí v 127 krajinách sveta (zdroj: internet)
 

 

zdroj: luci


 

Obchod s ľuďmi 2009

Obchod s luďmi

Obchod s luďmi

Obchod s luďmi

Obchod s luďmi

Obchod s luďmi

Obchod s luďmi
Autor: Obchod s luďmi

Obchod s luďmi

Obchod s luďmi


 
 
Obchod s luďmi

Obchod s luďmi

Obchod s luďmi

Obchod s luďmi

Obchod s luďmi

Obchod s luďmi

Obchod s luďmi

Obchod s luďmi


 
 
Obchod s luďmi

Obchod s luďmi


 

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka