Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Nulovú toleranciu šikanu

Nulovú toleranciu šikanu

Pojem, ktorý sa udomácnil v pedagogicko-psychologickej terminológii posledných rokov preukázateľnou, no častokrát ťažko dokázateľnou prítomnosťou, je nevítanou a obávanou „metlou“. V mnohých prípadoch narušené rodinné vzťahy, negatívne výchovné vplyvy sú živnou pôdou na to, aby detská agresivita prerástla z nevinných prekáračiek do jednoznačného šikanu. Psychológovia potvrdzujú, že ten, kto ubližuje, má problém. Najčastejšie prejavovaný býva v školách – detských kolektívoch, podľa prieskumov pedagogicko-psychologických poradní sa prvé príznaky poukazujúce na existenciu vzťahov agresor – obeť vyskytujú už v predškolských zariadeniach. Šikanom sa rozumie psychické manipulovanie a týranie, slovná agresivita, až fyzické napádanie obete s úmyslom získať osobnú prevahu, ovládať druhého človeka, nevylučuje sa aj zvedavosť, nuda a zisk skúseností z vlastnej dominancie.
Adresnou a najúčinnejšou a metódou je prevencia antisociálneho správania. Pracovníci Mestskej polície Vysoké Tatry pripravili v spolupráci s pracovníčkou Krajskej pedagogicko-psychologickej poradne Mgr. M. Csordásovou jednodňovú sériu prednášok, tentokrát pre žiakov druhého stupňa ZŠ Tatranská Lomnica, zameranú na elimináciu neduhov – šikan (5. – 8. ročník), drogová závislosť(deviataci). „Apelujeme na učiteľov, keďže šikan je charakteristický pre detské kolektívy. V máločlennej rodinnej komunite sa agresor môže javiť úplne inak, netrúfa si realizovať prejavy nadradenosti, prípadne rodičia netušia, ba popierajú takéto prejavy vlastného dieťaťa,“ vysvetľuje zástupca náčelníka MsP Jozef Štefaňák.
„V prípade podozrenia z upevňovania si moci šikanom, je „vďaka“ vynaliezavosti agresora nesmierne náročné dokazovanie viny. Pseudomorálka detského kolektívu, fatálny omyl v podobe konfrontácie obete s agresorom a davová psychóza strachu eliminujú jednoznačnosť a rýchlosť likvidácie nepriaznivých príznakov rozkladu detských osobností,“ dodáva Štefaňák.
„Dôležité je rozpoznanie, kedy ide ešte o žart a kedy konanie hraničí so šikanovaním,“ pripomína člen MsP M. Nedorost.
Minulý školský rok sa nepotvrdilo v škole podozrenie zo šikanu. Chlapec, berúci peniaze rodičom sa snažil zvaliť vinu na imaginárneho agresora.
Napriek tabuizovaniu oboch diskutovaných tém deti prekvapili zapájaním sa do diskusie a relatívnym prehľadom v problematike, takže organizátori v závere konštatovali opodstatnenosť a potrebnosť prevencie. Rovnako ako celospoločenská diskusia pojednáva o drogovej závislosti, o dôležitosti prevencie, Európa zvažuje informovať konzumentov alkoholu o nevhodnosti požívania do veku 21 rokov a upozornenie umiestniť na etikety tak ako je to na tabakových výrobkoch.  (luci)

Zdroj: Tatranský dvojtýždenník č. 9/2007


 

Nulovú toleranciu šikanu 2007

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 

 

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka