Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Drogová nezávislosť

Drogová nezávislosť

  Amy Winehouse, Britney Spears, Pete Doherty, Kate Moss, Kurt Cobain, Melanie Griffitová, Richard Müller či Dušan Cinkota... viete čo ich spája? Okrem nevšedného talentu, ktorý naplno rozbalili v umeleckej branži aj dávka excentrizmu. Pre tieto zvučné mená má spoločný menovateľ – drogy. Niektorých toxikománia doviedla na okraj spoločenskej i životnej priepasti, iní viac či menej úspešne zvládajú sínusoidu, ktorá predstavuje striedanie abstinencie s neodolateľným, no nezvládnuteľným „fungovaním“ na drogách. Podľa posledných štatistík má nejakú skúsenosť s drogami každý tretí človek vo veku osemnástich rokov!
  Aj preto stavili členovia Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry na preventívny program, ktorý má prispieť k lepšej informovanosti detí o nebezpečenstve drog. Antidrogové lekcie, adresované žiakom ôsmeho a deviateho ročníka základných škôl v Dolnom Smokovci a Tatranskej Lomnici, vyvrcholili posledným stretnutím pred prázdninami 11. júna.
  Prázdniny, ktoré rozšíria mantinely správania detí a pubescentov sú nielen príležitosťou na regeneráciu síl ale aj na nové zážitky. „Nechceme však aby to boli drogy, alkohol, fajčenie...,“ hodnotí zástupca MsP Jozef Štefaňák prízvukujúc, že v letných mesiacoch sú deti viac bez dozoru rodičov a striehnu na nich rôzne nebezpečenstvá.
  Hodiny teórie v rámci projektu sa striedali s diskusnými chvíľkami. Čo žiakov chytilo za srdce na predprázdninovom „tréningu“, to bola sfilmovaná spoveď pražskej narkomanky Katky. Sedem rokov drogovej závislosti, ktoré zachytil filmový pás dokumentoval zmietanie sa mladej ženy v osídlach návykovej látky. Jej vzostupy a pády, morálne i sociálne, sledovali deti so zatajeným dychom. Dvaja z oslovených (nemenovaných) ôsmakov školy v Dolnom Smokovci sa k fajčeniu, ochutnaniu alkoholu či nebodaj skúsenosti s drogami nepriznali. Dúfame, že ich spoveď bola úprimná, neovplyvnená prítomnosťou pedagógov, policajtov a médií.
  Aj tentoraz prispeli k prekonávaniu informačnej bariéry o toxikománii
členovia prešovského OZ Risen, organizácie zaradenej do terénneho programu , Ferko Kováčik a p. Tkáčová.
  Drogoví díleri nachádzajú klientov medzi mládežou na diskotékach. Stačí nepozorovane vpašovať omamnú látku do nápoja raz, viackrát. Niekoľko náhod, zhôd okolností a cesta do pekla sa môže začať...
  Policajti a pedagógovia apelujú aj na rodičov, aby si na deti našli čas aj počas prázdnin. Závislosť od návykovej látky nie je rýchlou záležitosťou, a má varovné signály. „Pozornému oku rodičov by nemalo ujsť zmenené správanie detí,“ konštatuje zástupca náčelníka MsP. Mestskí policajti budú v informatívnych preventívnych programoch pokračovať aj v budúcom školskom roku.

Zdroj: Tatranský Dvojtýždenník (luci)


 

Drogová nezávislosť 2008

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu

 

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka