Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

BECEP

Na bezpečnú cestu do školy


  S myšlienkou „Vidieť a byť videný“, ktorá pre deti predstavuje balíček predmetov s reflexným efektom, výrazne sa podieľajúcom na „zviditeľnení“ účastníka cestnej premávky, zavítali tentoraz tatranskí mestskí policajti medzi prváčikov troch tatranských škôl. Po škôlkaroch to boli minulý utorok žiaci prvých ročníkov Základnej školy v Tatranskej Lomnici, Dolnom Smokovci a Vyšných Hágoch, ktorých v rámci prevenčného programu policajti „vyzbrojili“ výbavou pre lepšiu bezpečnosť na cestách.
  Prvý ročník je pre dieťa prelomovým obdobím, nastupuje dráhu samostatnosti, zvyšujú sa naň psychické i fyzické nároky a podľa pozorovateľov sa zvyšuje počet stresových podnetov, ktoré musí riešiť samo. Je dôležité, aby si dieťa osvojilo trasu do školy. Z dopravného hľadiska by mala byť čo najbezpečnejšia i za cenu, že nebude tá najkratšia. „V tomto veku dieťa ešte nie je schopné na priechode pre chodcov vyhodnocovať niekoľko podnetov naraz,“ uvádza na príklade áut idúcich oboma smermi, zároveň svetelnej signalizácii, pokrikov kamarátov, prípadne inom rozptýlení detí Štefaňák.
  „Nehodovosť detí prudko stúpa s nástupom do školy. V predškolskom veku sa deti stávajú obeťami dopravných nehôd menej, ale len preto, že ich cestu sledujú starší súrodenci alebo dospelé osoby,“ vysvetľuje zástupca náčelníka Mestskej polície Vysoké Tatry Jozef Štefaňák, ktorý prišiel s myšlienkou, zadovážiť tatranským deťom – škôlkárom reflexné vestičky a prvákom ruksak a ďalšie predmety z reflexného materiálu.
  „Deti sa prepravujú prostriedkami hromadnej dopravy, prechádzajú cez cesty. Blíži sa zima, bude sa skôr stmievať a žiačikovia sa neraz domov vracajú z rôznych krúžkov a tréningov až potme,“ argumentuje člen policajnej hliadky Peter Cetinský. „Automobil pri 60 kilometrovej rýchlosti za hodinu potrebuje na zastavenie asi 40 metrov a táto vzdialenosť sa v zlom počasí – za dažďa a sneženia môže ešte predĺžiť. Naše mesto je rozlohou najväčšie na Slovensku, deti tu prekonávajú veľké vzdialenosti, “ dodáva Štefaňák.
  Aj prváčik Samko Saloň z Tatranskej Lomnice denne meria cestu do školy cez frekventovanú cestu druhej triedy, zatiaľ v sprievode otecka. Nielen jemu sa teda zídu rady a pokyny policajtov, ako čo najbezpečnejšie cestu do školy zdolať. (luci)

  (zdroj: internet) Chodci a cyklisti však patria medzi najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky. Pri náraze s vozidlami nie sú chránení žiadnymi ochrannými pomôckami. Vzhľadom na to, že ich hmotnosť predstavuje len časť z hmotnosti vozidla, absorbujú takmer celú kinetickú energiu uvoľnenú pri náraze. Je preto dôležité, aby boli čo najviac viditeľní pre vodičov osobných a nákladných vozidiel. Platí to najmä za tmy a pri zníženej viditeľnosti, i keď výber správneho oblečenia alebo doplnku môže zachrániť život i cez deň.

zdroj: Tatranský Dvojtýždenník

 


 

BECEP 2008

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu

 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka